| Marius-Andrei_Olteanu_1996 a întrebat:

Salut! Știe cineva dacă se poate scăpa de extrasistole? Și dacă da cum? Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, se poate sa-ti imbunatatesti activitatea inimii cu hrana sanatoasa, cu odihna de noapte, fara alcool si cu sport mult facut zilnic.

| Marius-Andrei_Olteanu_1996 explică (pentru Violleta2022):

Nu pot face efort obosesc repede

| Violleta2022 a răspuns (pentru Marius-Andrei_Olteanu_1996):

Nu-i nimic, tragi de tine ca sedentarismul si lipsa de acivitate isi spune cuvantul, dar trebuie sa ai vointa, sa lasi lenea si sa renunti la cuvantul 'nu pot" fiindca nu ai 80 de ani sa nu poti, si orice medic iti va recomanda sa incepi a merge pe jos, macar jumatate de ora in prima saptamana, apoi 3 fsteruri de ora, a 30a saptamana ajungi s amergi 1 ora si uite asa cresti pana iti dai drumul la picioare si oboseala dispare.
Calclatorul pune-l in cui si nu-l mai deschide, ca ala itia duce oboseala si sedentarism.
Masina de asemenea, mergi mult pe jos si vei vedea ca-n juma de an vei fii din nou tanar si sprinten, asa cum ar trebui sa fii la varsta ta.

| Dragobeta a răspuns:

Depinde de cauze. Vad ca medicul ti-a recomandat magnerot și aspacardin. Inseamna ca la tine nu e nici o boala a inimii, malformatii sau altele, ci doar o viata nesanatoasa. Renunta la tigari, carbogazoase, mancare de fast-food, etc. O viata sanatoasa si multa miscare LA AER (nu la sala) te vor vindeca.

| Robert2526 a răspuns:

Din pacate, nu poti "scapa" ci doar ameliora simptomatologia. Ai fost la medic sau ti-ai pus diagnostic singur? ce varsta ai?

| Marius-Andrei_Olteanu_1996 explică (pentru Robert2526):

Am 21 ani mi s-a spus de la cardiologie ca sunt extrasistole și mi-a dat magnerot și aspacardin

| Robert2526 a răspuns (pentru Marius-Andrei_Olteanu_1996):

Multi inainte. problema ta cum ti-am zis, nu este una grava, practic mai mult e disconfortul acela cu durerea in piept care iti da anxietate, poate sa para foarte usor ceva grav si te panichezi. Majoritatea adultilor au asta, tu ai inceput cam devreme dar asta e situatia, nu ai ce face.

Tratamentul simptomatic este foarte bun. Nu inteleg de ce si magnerot si aspacardin totusi, pentru ca in esenta sunt cam acelasi lucru ( bine, rau nu iti fac medicamentele, sunt inofensive).

Ce trebuie sa stii, desi simptomele alea sunt asa stranii, nu mori de la asta, nu facu infarct ( mai ales ca iei si aspacardin, ala e excelent ca sa te protejeze)

Avand in vedere varsta, banuiesc ca esti supraponderal, de aici si problema ta probabil

| Marius-Andrei_Olteanu_1996 explică (pentru Robert2526):

Mersi la fel! Am 21 de ani și sunt chiar slab, problema a aparut în urma unui weekend în care am lucrat aproape 30 ore în 2 zile, weekend în care făcut foarte mult efort, oricum eu de fel făceam efort pentru ca sunt livrator de mâncare, dar de când problema asta obosesc și foarte repede și nu pot face efort, abia urc 2 etaje

| Davyduchiha2001 a răspuns:

Extrasistolele le faci dintr un stil de viață nesănătos, oboseala, cofeină, țigări, lipsa unor minerale ( magneziu, potasiu ) dar sunt de părere ca dacă încerci sa te lași de lucrurile care ți le au provocat o sa dispară și simptomele, cele mai multe dintre ele nu sunt grave dar totuși ar trebui făcut un control.