| AleexTPU a întrebat:

Acum o saptamana am depus un efort cu mana cam mult ( am dat cu ciocanul ) si ma doarr foarte tare incheietura mainii,nu se umfla,dar doare rau de tot. Ce ar putea fi? Tendon intins, os fracturat? Cum as putea remedia? DAU FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
Iti recomand sa iti pui intr-o sticla de 0, 5 litri de apa calda pe mana si sa o lasi sa actioneze, poti luat calciu medicamentos sau natural ( adica poti consuma lapte, branza, iaurt in general lactate ), poti tinea mana in pozitie dreapta in continuu ( adica sa no indoi ), poti face exerciti usoare prin miscarea degetelor, rotirea incheieturi pentru asi reveni, pauza de la munca grea iar daca nu iti trece nici asa, poti consulta un medic reumatolog adica eu ti-as recomanda prima data sa-l consulti pe el (pe medic) iar dupa sa incerci sa faci aceste exerciti care nu pot intrece diagnosticul/tratementul unui specialist.
O zi buna.