| Cristi1001 a întrebat:

Am 1, 81 si 77 kg, fac sala de 2 luni, si as vrea sa-mi cumpar proteine. Mie la fizicul meu, ce-mi trebuie? Concentrat proteic sau gainer? Ma gandeam sa-mi i-au Serious Mass, care este un gainer, dar imi este frica sa nu ajung pe la vreo 90 de kg, sa devin prea gras. Concentrat proteic daca este sa cumpar, mi-as lua Whey Gold, care este de buna calitate. Deci ce mi-ar trebuii? Serious Mass sau Whey Gold? Rog raspunsuri clare, nu abureli. DAU FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Whey gold clar

| koko3475 a răspuns:

Lucreaza natural.

| Cosmin86 a răspuns (pentru koko3475):

Proteine = natural

daca habar nu ai despre ce e vorba, NU MAI DA RASPUNSURI TAMPITE

| koko3475 a răspuns (pentru Cosmin86):

Aa....si sa nu uit. la anii cand u te-ai nascut eu incepeam performanta prietene. acuma vor toti muschi peste noapte. am luptat cu "muschi umflati" si este egal cu zero! Te asigur asta!

| koko3475 a răspuns:

Prietene! E o minciuna cu proteine = natural. Natural nu este ceva facut ci ceva ce-ti iei din alimente. Cauta adevarul despre proteine. Cosmin86. esti prea mic sa stii.

| Cosmin86 a răspuns (pentru koko3475):

Proteine = carne, peste, branza, oua, unele legume ( soia, fasole, mazare, ciuperci, etc. ), migdale, caju, nuci

Tu vrei sa beau doar apa? Sa stau NEMANCAT ca sa nu consum proteine?

Si am 27 de ani.

p.s. : tu nici macar NU ESTI IN STARE sa dai reply pe un raspuns, sa primesc si eu NOTIFICARE ca mi-ai raspuns, tu mi-ai scris username-ul in raspuns rolling on the floor))

copii mici si firavi, stau ei nemancati ca sa nu consume proteine

| koko3475 a răspuns (pentru Cosmin86):

Bine ca esti u destept. indoapa-te si fa ce vrei, iar daca esti obraznic, nu mai pune intrebari oamenilor.

| Cosmin86 a răspuns (pentru koko3475):

Unde am pus eu intrebari? happy

si proteinele NU sunt pentru muschi peste noapte. Proteinele repara fibrele dupa antrenament, adica REFACERE.

Habar n-ai despre ce vorbesti, nu? laughing

Tot e bine ca ai invatat sa dai reply pe raspuns, e un pas nou pentru tine big grin

| koko3475 a răspuns (pentru Cosmin86):

Natural e una, proteine sunt tot aia dar fortat.

| Cosmin86 a răspuns (pentru koko3475):

Proteine = carne, peste, branza, oua, lactate, unele legume, etc.

100 de grame de piept de pui au 20 de grame de proteine
un ou de gaina are cam 7 grame de proteine
100 gr linte au cam 22 de grame de proteine
si tot asa

"proteine sunt tot aia dar fortat", le CONFUNZI clar cu steroizi, creatina, oxid nitric.

Mai documenteaza-te putin, proteinele NU forteaza NIMIC, proteinele doar REFAC FIBRELE.

Nu le mai confunda cu anabolizante sau stimulatoare.

| koko3475 a răspuns (pentru Cosmin86):

Ok. poate ca varsta ma face sa nu am incredere. sau poate ca eu am lucrat tot pe natural... fara absolut nimica. doar hrana. cum ar fi pui, peste picioare de porc fierte, oua, legume.

| Cosmin86 a răspuns (pentru koko3475):

Bun, dar si ce-ai consumat tu tot proteine sunt, doar ca sunt din mancare happy

eu am folosit proteine din suplimente o gramada de timp ( cativa ani ) si nu m-au umflat sau fortat deloc, pur si simplu ma refaceam mai repede.

Acum de vreo 8 luni nu mai folosesc nimic, doar mancare si progresez cam la fel, doar ca am pauze putin mai mari intre antrenamente.

| koko3475 a răspuns (pentru Cosmin86):

Dar ca stare, nu te simti mai ok asa?

| Cosmin86 a răspuns (pentru koko3475):

Nu simt nicio diferenta, doar ca ma refac putin mai greu dupa antrenamente, atat.

oricum eu foloseam suplimente cu proteine fara alti aditivi ( gen indulcitori, enzime, etc. ), doar proteina pura din zer sau albus de ou. Rar de soia.

Ca fapt divers ma simt mai bine de cand consum mai putina carne si am alte surse de proteine ( branza, migdale, linte, etc. )

| koko3475 a răspuns (pentru Cosmin86):

In timp iti vei putea testa forta. vei vedea ca daca consumi proteine din mancare vei fi mult mai....in putere ca sa spun asa. am avut ocazia sa stau de vb cu un nutritionist japonez care mi-a confirmat. oricum, succes!

| Cosmin86 a răspuns (pentru koko3475):

Eu fac skandenberg competitional, deci imi "testez" forta periodic ( in special incheieturile, coatele, etc. ) si am vazut multe din lumea sportului, mult prea multe happy

am vazut dopati cu care acum 6 luni ma jucam si acum trec cu mine prin masa, dar oricum, sanatatea e pe primul loc, skandenbergul e doar un hobby

| KolG a răspuns:

Ti-as recomanda whey protein body fortress deoarece e pentru avansare, nu te arunca le ceva mare din prima.