| Capota_Vasilei_1978 a întrebat:

am 1.82 la 15 ani. Cam la ce inaltime am sa ma opresc din crestere?(fac sala)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

De obicei cresterea in inaltime poate dura cam pana in jurul varstei de 20 de ani.Dar nu poti anticipa limita, fiind in functie de dezvoltarea structurii osoase. Daca nu exista un echilibru intre structura osoasa si inaltime, pot aparea probleme de sanatate.Cred ca nu e bine sa recurgi la,, simulente,, avand in vedere ca dezvoltarea ta este peste medie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam la 21-22 de ani. Dar se poate si mai devreme.

| Capota_Vasilei_1978 explică (pentru anonim_4396):

Si cam ce inaltime crezi ca voi avea atunci?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Capota_Vasilei_1978):

Nici un medic nu iti poate raspunde. Depinde de ritmul de crestere si... de cit sport faci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te opresti din crestere la o anumita inaltime.
De obicei pana la 20 ani baietii se tot formeaza, deci mai ai... Totusi nu cred ca o sa treci de 1.90big grin

| theStraightEdgeSavior a răspuns:

Eu la 15 ani aveam 1.87, pe la 16 ani jumatate mam oprit din crestere, la 16 ani aveam 1.93 si la 17 1.98 si nu am mai crescut de atunci, deci te vei opri din crestere pe la 1.90(stai linistit la 1.90 incapi pe usa, eu trebuie sa ma aplec mereu ca sa pot intra pe usa, in masini incap greu, incaltaminte pe comanda dar m-am obisnuit asa ca zi mersi esti cu 10 cm mai norocos ca mine laughing

| Gym a răspuns (pentru theStraightEdgeSavior):

Ce inaltime au parinti tai?