| apmario68 a întrebat:

Salut TPU. Am 12 ani. De aprox. 7 luni au inceput sa se dezvolte sfarcurile. Problema este ca cel drept se dezvolta mai repede decat cel stang. Este vreo problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Nu, este ceva normal.Nu exista o simetrie absoluta in ceea ce priveste partile stanga si dreapta ale corpului uman.
Indiferent daca esti fata sau baiat, nu trebuie sa te ingrijoreze lucrul acesta.In majoritatea cazurilor, in timp vor ajunge ambele la dimensiuni similare.
Este de mentionat ca niciodata ambele nu vor fi absolut identice. Uneori diferentele se sesizeaza cu ochiul liber, in alte ca, uri necesita o analiza si o atentie mai mare, dar este absolut firesc sa fie inegale, mai ales ca esti la inceput de drum si abia incepi sa te dezvolti.
Numai bine!

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Va incepe sa se dezvolte si cel stang. Este ceva normal. Esti la varsta pubertatii. Ai grija sa nu te lovesti ca in aceasta perioada sunt dureroase.

| NotNamed a răspuns:

Asa este si normal. Cu toții am trecut prin asta, cel putin eu.

| sofiaaaa001 a răspuns:

Nu, este ceva natural si se intampla aproape tot timpul ca un san/sfarc sa fie mai dezvoltat decat celalalt.