| StudyUSA a întrebat:

am 13, 160 de cm inaltime si 75 de kg stiti vreo metoda de a slabi repede va rog ajutati-ma dau funda ma scuza-ti de categorie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

"Repede" nu se poate slabi, doar daca vrei sa-ti dai tot organismul peste cap!
Cele 20-25 kg,care ar trebui sa le slabesti,dureaza sa le dai jos,daca vrei sa ramai sanatos. Cred ca ti-au trebuit multi ani,ca sa pui pe tine atatea kilograme(doar, daca nu ai probleme de sanatate,din cauza carora te-ai ingrasat).Din acest motiv,ar trebui intai sa-ti faci niste analize(cu trimitere de la medicul de familie). Trebuie sa te vada un medic! Doar el poate sa decida,ce si cum trebuie sa slabesti.
Unele meniuri si ce ar trebui sa mananci sanatos,poti sa cauti pe "profilul"meu,la "raspunsuri". Sunt mai multe sfaturi(dar si de scris, este mult), date mai multor persoane. Sper sa te poti obisnui cu felul de a manca, deoarece sunt simple. Daca ai nevoie de ceva sfaturi, cu draga inima iti voi raspunde!

| StudyUSA explică (pentru pietrean):

Hey probleme de santate nu am eu am slabit m am ingrsat problema la mine a fost pentru ca mancam si nici nu faceam miscare tin minte ca mancam ma uitam la tv si pe pc si de asta.

| pietrean a răspuns (pentru StudyUSA):

In cazul in care nu ai probleme de sanatate, inseamna ca esti un fericit! Poti slabi mai sanatos(nu esti nevoit sa iei pastile),doar cu mancare putina, fara grasimi animale, lactate degresate, legume crude si fierte, etc.Trebuie sa-ti accelerezi metabolismul, ca sa arzi caloriile mai mult.Infuzia din ceai verde vrac, te poate ajuta foarte mult, mai ales ca are vitamine, minerale.

11 răspunsuri:
| AnGeL a răspuns:

Sora mea a slabit 5 kg intr.o luna datlrita unui program fix. nu te teme nu e vorba de sport pentru ca ea e cea mai lenesa fiinta. La ora7 fix o felie de paine si ceva usor; la 11 fix un mar, o para sau o banana; la 2 fix ciorba sau cartofi natur; la 5 un iaurt mic activia iar ultima masa e pe la 7.8 o salata. Deci orele sunt foarte importante...iar cantitatea meselor trebuie respectata cu strictete fara exceptii fara suc sau cafea...doar apa

| AnGeL a răspuns:

Sora mea a slabit 5 kg intr.o luna datlrita unui program fix. nu te teme nu e vorba de sport pentru ca ea e cea mai lenesa fiinta. La ora7 fix o felie de paine si ceva usor; la 11 fix un mar, o para sau o banana; la 2 fix ciorba sau cartofi natur; la 5 un iaurt mic activia iar ultima masa e pe la 7.8 o salata. Deci orele sunt foarte importante...iar cantitatea meselor trebuie respectata cu strictete fara exceptii fara suc sau cafea...doar apa

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Bănuiesc că eşti băiat ( n-ai precizat )...

Într-adevăr, eşti SUPRAPONDERAL ( prea "plinuţ" )!

Greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 55, 7 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu 19-20 de kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi "da jos" cele 20 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

Ar fi INDICAT să consulţi şi un medic NUTRIŢIONIST!

Toate cele bune.

| AtateaConditii a răspuns:

In fiecare zi o lamaie cruda cu zahar. Sa o mananci happy. Si sport cat cuprinde.

| HaHaGirl a răspuns:

Buna eu am o metoda foate buna de a slabi, dar asta cu slabitu depinde de organism eu tin asa zisa dieta balerina care are efecte rapide sau am tinut dieta dukan eu am un job la care se tine foarte mult la aspectul fizic eu am aproape 20 si am 48 de kg ..bn am avut niste probleme etc nu conteaza dieta asta consta in mancatul putin des si fara grasimi ...clar ies dulciurile si grasimile imprieteneste-te cu lactatele cu putine grasimi paine exclus si multe legume fierte sau la gratar ..cauta mai multe pe net insa eu am avut o sarcina am pierdut-o nu vreau sa vb de asta si am avut 54 de kg intr-o saptamana jumatte am ajuns la 48 fara infometare etc dar am tinut-o drastic si multa apa cauta pe net dieta balerina si vei gasi mai multe. good luck:*

| Miky1 a răspuns:

O metoda foarte placuta, e sexul..pe bune! Dar sa lucrezi tu.e placere, pe care oricum o vrei, si obtii si foloase!

| pietrean a răspuns (pentru Miky1):

Ai citit ca tipul are 13 ANI? Si tu, ii recomanzi sa faca SEX?

| MeePinkGirl a răspuns:

Sport sport sport! Incearca sa alergi, mergi cu bicicleta, etc! nu ai varsta necesara pentru tot felul de tampenii cu lamai, sau alte chestii. sau diete! Renunta la dulciuri, prajelile inlocuieste-le cu fierturi, legume - fructe! Sucurile la fel incearca sa le scoti din alimentati! Spor!

| StudyUSA explică:

Ma scuze ca nu am ales castigatorul.