| RobertHalen a întrebat:

Am 13 ani, de cand sunt mic ( 7 ani ) am urmarit un film de groaza cu parintii, si de atunci am fost marcat pe viata, imi este frica sa stau singur, sa dorm singur si pe parcurs am auzit numai de fel si fel de fantome, sunt inspaimantat 24/24 si 7/7 va rog ajutor

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Chimied a răspuns:

Incearca sa te duci un la preot sa te spovedesti, spune-i ce s-a intamplat si iti va spune ce trebuie sa faci. De fiecare data cand iti este frica spune rugaciunea aceasta : Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieşte-mă pe mine păcătosul. Nu ai idee cat de folositoare este aceasta rugaciune.

12 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Pune mâna pe nişte cărţi de ştiinţă, care te vor pune la curent cu realitatea, şi toate temerile tale iraţionale vor dispărea ca prin minune. happy

| danay72 a răspuns:

Nu te mai gandi la acele lucruri pe care le-ai vazut in film, incearca sa te gandesti la lucruri pozitive. Apoi, nu exista fantome.

| sublime89 a răspuns:

La 13 ani trebuie totusi sa poti sa faci diferenta intre un film si lumea reala.

| Croampa a răspuns:

Ahaha, nu exista fantome! laughing
Exista doar Slenderman, Jeff the Killer si alti criminali care sunt peste tot si cu prima ocazie o sa te omoare in cel mai violent si sangeros fel posibil!

| Mieeez666 a răspuns:

Mai iesi pe afara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

thinking spune-mi unde locuiesti, ca vin sa stau eu cu tine, eventual aduc si un preot sa sfinteasca casa happy

| Hitler666MD a răspuns:

Nu te inteleg te-ai gandit vreodata la motivele temerilor tale, adica de ce naiba de temi de fantome? ele nu exista pur si simplu NU EXISTA.Ai 13 ani, stiu un baiat de 13 care nu se teme de nimic si e mai pozitiv ca toata lumea.De ce te-ai teme? nu inteleg, de monstri? te-ai gandit vreodata ca ei nu exista, de demoni omg dar ei nu exista. Priveste realitatea si nu te lasa condus de povestile babelor.
PS: tot ce se arata in filmele horror nu e real asa ca nu ai de ce te teme

| Darr1u5 a răspuns:

Salut. Cam tarziu am vazut intrebarea.

Dintre toate tipurile de filme, sa stii ca cele care au cea mai mare putere asupra celor care privesc sunt filmele de groaza. Eu, desi am 20 de ani nu ma uit la filme de groaza, nu pentru ca mi-e frica(desi m-am uitat mai demult la cateva), dar pentru ca stiu sigur ca ele ne pot influenta persoana intr-un fel sau altul.

In lumea nevazuta, exista anumite forte, care pun stapanire pe oameni (fara ca ei sa isi dea seama) prin astfel de filme. Iar frica este unul din cele mai importante mijloace prin care cel rau isi bate joc de oameni.

Singura solutie, nu e sa te "spovedesti" ci sa aduci la cunostinta lui Dumnezeu aceasta intamplare, apoi sa ii ceri iertare si sa Il rogi sa te izbaveasca, printr-o rugaciune sincera.

"Doamne Dumnezeule, imi pare foarte rau pentru ca la varsta de 7 ani am privit acel film de groaza si Te rog, in bunatatea Ta, in numele Domnului Isus, sa ma ierti. Doamne, Tu vezi in ce stare sunt eu, frica a pus stapanire pe fiinta mea, dar Te rog Doamne in numele lui Isus sa ma izbavesti de acesta frica si de puterea celui rau. Iti multumesc, in numele lui Isus ca m-ai ascultat, amin"

Daca faci acesta rugaciune cu credinta, El te va izbazi de frica si vei scapa pentru totdeauna, insa tu nu mai trebuie sa te uiti la astfel de filme (nici altele nu iti recomand) ci sa Il cauti pe Dumnezeu.

Te indemn sa cistesti noul Testament(il poti gasi pe net).

Uite un alt articol, daca vrei sa devii un om nou, schimbat http://moldovacrestina.md/doctrina/adevaruri-esentiale-nasterea-din-nou

Referitor la filme, nu doar cele de groaza au puterea de a pune stapanire pe tine ci si filmele pentru adulti, filmele cu ocultism si vrajitorii, dar si muzica (cel mai mult rock, dar si rap si altele).

| celdesuspendat a răspuns:

Grow up! nu exista fantome. si da-ti parintii cu capu' de pereti daca te-au lasat la 7 ani la filme de groaza.

| celdesuspendat a răspuns (pentru celdesuspendat):

Este un motiv pentru care anumite filme sunt interzise celor sub 12-16-18 ani.

| Coquina a răspuns:

Ce film? vreau si eu sa fiu marcata pe viata.

| kattycata29 a răspuns:

Poti sa dormi singur si sa-ti iei o lampa pe care sa o aprinzi noaptea si intr.o zi incearca sa o stingi si nu o sa.ti mai fie frica. Eu mai aud noaptea zgomote dar e vantul, sunt crengile care lovesc geamul (am un zarzar la geam), e vecinul care calca pe podea cand se duce la baie si orice altceva care poate fi explicat. Si mie imi e frica uneori si ma gandesc ca nu e real, pentru ca fantomele...reale...SERIOS? Somn usor in noaptea asta :*