| anonim_4396 a întrebat:

am 14 ani, si ma cred uratel. adica nu chiar urat, fetele ma fac dragut, dar nu frumos, eu practic sunt pe locul 4 in clasa. din 17 baieti, si in centrul atentiei sunt restul 3... la fete ma refer, vreau sa va intreb daca pot sa ma "infrumusetesc asa" eu am sprancenele foarte dese, pielea foarte uscata, si un cucui in frunte. ( cine ma stie de o luna doua minim nici nu-l mai observa,nu iese in evidenta), alte defecte as mai avea ca am fata grasa, nu stiu cum sa zic, nu sunt gras,dar pot sa apuc mult de piele daca ma iau de fata, cum fac sa numai am fata asa "grasa " adevarul e ca am putina burta, dar nu mult, fro 2 kg in plus, alt defect as mai avea ca am mainile foarte urat, buricii degetelor sunt foarte urati si am si 3 negi unul langa altul pe mana. straight face
Imi puteti da o rezolvare la ele? ( daca exista. )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Daca ai probleme mari cu increderea in sine atunci mai bine apelezi la ajutor specializat, un psiholog. Daca sunt minore, incearca sa te gandesti la perioade bune din viata cand ti-a mers bine. Analizeaza-ti comportamentul de atunci si incearca sa fii asa. Mai poti incerca sa-i observi pe baietii care au ceea ce-ti doresti, si sa le copiezi, intr-o mica masura, comportamentul. Nu zic sa te porti ca ei, ci sa-i observi, sa vezi cum se manifesta aceasta incredere si sa incerci sa o reproduci. Vizualiza-ti cu atentie imaginea in oglinda si realizeaza ca esti frumos asa cum esti tu, si daca ai ceva care te nemultumeste si poti schimba destul de usor nu ezita s-o faci. Poate o noua tunsoare te-ar avantaja mai bine, sau sa-ti aranjezi putin sprancenele? Definirea muschilor la sala? Sa-ti lasi putina barba? Orice crezi ca te-ar face sa te simti mai increzator in tine.

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Tu nu iesi in evidenta din cauza ca esti prea complexat. Ceilalti baieti sunt sigura ca sunt mai increzatori in ei si asta atrage. Crede-ma, e mult mai importanta atitudinea si increderea in sine decat aspectul fizic. Lucreaza aici si invata sa te iubesti pe tine si atunci o sa te infrumusetezi singur. Ti-o zic din experienta. happy

| anonim_4396 explică (pentru Adry05):

Si cum fac asta?

| MistretulPufos a răspuns (pentru Adry05):

Are 14 ani totusi...

| Adry05 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ai probleme mari cu increderea in sine atunci mai bine apelezi la ajutor specializat, un psiholog. Daca sunt minore, incearca sa te gandesti la perioade bune din viata cand ti-a mers bine. Analizeaza-ti comportamentul de atunci si incearca sa fii asa. Mai poti incerca sa-i observi pe baietii care au ceea ce-ti doresti, si sa le copiezi, intr-o mica masura, comportamentul. Nu zic sa te porti ca ei, ci sa-i observi, sa vezi cum se manifesta aceasta incredere si sa incerci sa o reproduci. Vizualiza-ti cu atentie imaginea in oglinda si realizeaza ca esti frumos asa cum esti tu, si daca ai ceva care te nemultumeste si poti schimba destul de usor nu ezita s-o faci. Poate o noua tunsoare te-ar avantaja mai bine, sau sa-ti aranjezi putin sprancenele? Definirea muschilor la sala? Sa-ti lasi putina barba? Orice crezi ca te-ar face sa te simti mai increzator in tine.