| Ionut312 a întrebat:

Am 15 ani si 4 luni,cam 1, 65 m inaltime si merg la sala. Am auzit tot felul de povesti precum "sala opreste cresterea" e adevarat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| nashu40 a răspuns:

Sa-ti explic. Sala nu incetineste nimic pe moment,ba din contra. Am avut in scoala generala coleg sportiv, era mult mai inalt si mai dezvoltat decat noi, restul baietilor. Si a ramas multi ani asa, cu acest avantaj. Problemele au aparut insa la maturitate. L-am revazut pe acel coleg nu demult si am ramas mirat : e mai marunt in comparatie cu mine sau alte persoane, chiar daca de solid e solid.
Sfatul meu ar fi sa te apuci de sala undeva pe la 18 ani...sau chiar dupa 21, atunci cand corpul inceteaza sa mai creasca.
Bafta!

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns:

Vei crește mai greu... mai bine făceai sala când mai creșteai că nu te aleargă nimeni să fi nenea-mușchi la vârsta ta...

| matrix100 a răspuns:

Sala nu opreste cresterea, dar faptul ca ridici greutatile alea iti incetineste cresterea

| Kr5 a răspuns:

Doar daca ridici deasupra capului sau faci exercitii care apasa pe coloana o turtestehappy daca tragi piept biceps triceps trapez spate nu are nimic dar nu exerciti d-alea de halterofil

| robi1990 a răspuns:

Eu am 15 si 2 saptamani si 1.73 m si nu m-am apucat de sala ca stiu ca apoi nu mai cresc, deci da e adevarat daca vrei sa ramai pitic cu muschi continua!

| Bpr_Vlas_1997 a răspuns:

Nu exista nicio dovada stiintifica in acest sens. Nu ai motive sa te ingrijorezi. Important este sa inveti sa te antrenezi corect si sa cresti treptat greutatile cu care lucrezi. In felul acesta nu va exista nicio problema in ceea ce priveste cresterea ta in inaltime.
Baftă!

| Borcanelul a răspuns:

Nu cred ca e adevarat...Eu am 16 ani si merg sala cand imi permite timpul si am continuat sa cresc, chiar pot spune ca in acest timp am devenit mai inalt dacat unii prieteni care mai demult erau la fel de inalti, chiar mai inalti decat mine.

Eu zic ca-i ok sa mergi la sala dar sa nu exacerezi cu greutati peste limita ta.Ia-o usor si creste greutatile treptat si o as fie totul bine.

| IuuLiiaN a răspuns:

Eu merg la sala si inca cresc fara probleme, acum depinde de ceea ce faci la sala. Daca incepi sa faci tampenii sa incerci sa tragi mult, etc... atunci nu vei mai creste. Incearca sa impingi si sa nu faci exercitii care sa iti apese coloana. Dar daca faci cat poti si faci anumite exercitii si pe langa asta mai faci sport, acum ar fi bine sa te duci la piscina si sa joci ceva gen fotbal si ar fi bine, eu zic ca nu ai avea probleme.

| R3chinul a răspuns:

Salut, sala de forta te ajuta sa-ti dezvolti masa musculara si conditia fizica, nu iti incetineste cresterea!