| Alx_Eryk_1986 a întrebat:

Am 15 ani, 53 kg si 1.78 inaltime. Fac sala de vreo 6 luni. Si am auzit ca sala opreste cresterea, este adevarat? Nu am ridicat niciodata deasupra capului.
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| codrutz0000 a răspuns:

Fii atent,raspunsul intrebarii tale este NU,este adevarat ca afecteaza cresterea,insa doar daca exercitiul ce foloseste coloana vertebrala nu este efectuat corect, caz in care coloana vertebrala se va deforma, iar cresterea se va opri. Daca exercitiile sunt efectuate corect nu se va intampla absolut nimic, poti lucra spate, dar sa nu faci trapez.M-am uitat mai sus si nimeni nu ti-a dar o explicatie clara...doar "nu"(intr-un cuvant )

| Cosmin86 a răspuns (pentru codrutz0000):

De ce sa nu faca trapez?

Eu faceam trapez cu 120 kg la 17 ani ( o greutate pe care copiii de 17 ani nici nu o misca, de-apai sa faca repetari ) si tot am crescut fara probleme.

9 răspunsuri:
| alex495 a răspuns:

Depinde,ar fi recomandat sa nu iei proteine sau steroizi cat esti in perioada de crestere. Glandele hormonale produc in momentul asta hormoni de crestere si daca mai bagi in tine si prafuri probabil o sa produci o dereglare hormonala

| Cosmin86 a răspuns (pentru alex495):

Serios? Sa nu ia proteine?

proteine = carne, peste, branza, oua, etc.

Tu in perioada de crestere, vrei sa stea FARA oua si FARA CARNE?

Copil mic, cu sfaturile lui... mai cresti ma.

| Alx_Eryk_1986 explică (pentru Cosmin86):

Prin proteine cred ca se refereau la suplimente.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Alx_Eryk_1986):

Stiu... face sala de 6 luni si nici macar nu stie diferenta intre "proteine" si "suplimente cu proteine" ( nu suplimente in general, ca exista suplimente cu zero proteine ).

Mai bine se apuca de sah decat de sala...

| CulturismsiFitness a răspuns:

Sala nu opreste cresterea.
Sunt anumite exercitii care folosesc coloana mai mult ca si celelalte. De exemplu genoflexiunile. Acolo daca pui mai multa greutatea decat trebuie normal ca iti apasa coloana si nu ti se mai dezvolta in mod armonios.
Daca pui greutatea corpului tau cand faci geno atunci nu o sa fie nici o problema.

| AnneNichol1 a răspuns:

Cine ti-a spus prostia asta? normal ca nu opreste cresterea de fapt o ajuta laughing

| Anilesse a răspuns:

Asta e la fel ca si faza cu fumatul de la varste mici "copii care fumeaza de la varste mici nu mai cresc" aberatii

| BiancaBianca33 a răspuns:

Nu este adevarat sala nu iti opreste cresterea deloc.