| thunder11 a întrebat:

Salut TPU, am 15 ani si sunt dependent de zahar si nu stiu cum sa scap de el, eu in general mananc foarte sanatos dar tot nu pot sa scap de zahar. Familia mea mananca foarte mult zahar si in casa avem dulapurile pline de dulciuri ceea ce ma face sa mananc cat mai multe, mananc intr-o zi peste 100g de zahar cel mai probabil. Cum fac sa ma las de zahar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Doar cu vointa poti sa renunti la zahar, sau la orice vrei tu!
Trebuie doar sa decizi intr-o zi si efectiv sa tai 100% zaharul din viata ta, refuzand sa mai manaci ceva cu zahar, sa bei sucuri, lichioruri sau orice contine zahar. Totul se opreste brusc, ca sa aiba efect. Pofta de dulce va persista 3 saptamani pana ce se elimina complet din corp si organe, dupa care nu vei mai avea pofta de dulce si nici nu-ti va pasa daca cineva manaca dulce langa tine.

Si la mine in casa exista zahar si dulciuri dar eu nu am atins nimic dulce de peste 4 ani ani de zile, simplu si serios, fiindca am toata vointa si motivele mele, sa stau departe de el.

7 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Oferi toate dulciurile altor copii care nu au posibilitatea sa isi cumpere, iar tu te vei abtine sa mai mananci sau vei vorbi cu parintii tai sa nu iti mai dea si tie. Dependenta de zahar o vei simti circa o saptamana- doua, pana cand organismul tau nu mai cere. Eu, dupa ce am intrat pe o dieta cu deficit caloric, asa am reusit sa scap de pofta de zahar. Se poate, daca vrei.
Ca si dulce poti lua din fructe sau din tot felul de prajituri care au indulcitori. Cat si batoanele proteice chiar daca nu ti vreo dieta, poti sa consumi ca si o gustare. Daca pornesti de a renunta, poate ii convingi la randul tau ca si parintii tai sa renunte in timp.

| dullcat a răspuns:

Buna.Stiu ca nu asta vrei sa auzi, insa din ce ai descris tu, e imposibil sa te lasi de zahar.Fie devine un efort comun din partea tuturor din familie, fie te chinui tu si revii inapoi la adictie cat ai zice peste.Pentru ca da, este o adictie, iar la voi ispita e peste tot prin casa. Pe langa ce a zis cineva mai sus, sa pui sursele de zahar intr-un loc greu accesibil, puteti adopta strategia de a nu cumpara nimic in avans, ci numai atunci cand vine pofta de dulce.In felul asta trebuie sa mergi la magazin chiar atunci ep loc, si fiindca reprezinta un efort, e posibil sa nu fii dispus sa-l faci de fiecare data.Deci automat reduci din consum. Poate ar fi preferabil sa pui dulciurile pe mobila din bucatarie, unde majoritatea mamelor sterg praful si gazele moarte o data pe an, deoarece e greu de ajuns. :)) Un dulap la nivelul tau unde ajungi fara sa te cateri pe ceva, sau chiar balconul, nu sunt idei bune.

Cel mai intelept ar fi sa nu mai cumpere parintii tai pana cand umple dulapurile, ci sa aveti un singur cos din care poti lua o singura gustare pe zi. Cauta sa consumi fructe, curmale, miere, sirop de stevie, etc, sau chiar sa iti faci tu propriile dulciuri, biscuiti etc.E educativ si sanatos, ai retete pe internet fara zahar cat sa-ti ajunga o viata.

Vezi si aici
https://www.youtube.com/results?search_query=cum+sa+renunti+la+zahar

| Hammurabi a răspuns:

Inlocuiește zahărul cu îndulcitori
Xilitol. Eritritol, Stevia, Fructul călugărului, etc.
Unele au putere de îndulcire de peste 10 ori nai mare decât zahărul, nu îngrașă și nu riști să faci diabet.
Găsești o grămadă de dulciuri fără zahăr cu îndulcitori.
La fel și băuturi.
Deci, variante ai grămadă.

| StrongHeart a răspuns:

Apuca-te de femei laughing

| NuCitescNotificari a răspuns:

Pune dulciurile intr-un loc cat mai greu accesibil, de exemplu, ascunse in balcon happy

| Calinm22 a răspuns (pentru NuCitescNotificari):

Pai daca el știe că le-a pus pe balcon nu o sa meargă să le mănânce?laughing

| NuCitescNotificari a răspuns (pentru Calinm22):

Poate ii e lene happy