| DozaMagica7 a întrebat:

Salut, TPU, am 19 ani si de aproape 2 luni, am stari de anxietate ( eu fiind si o persoana anxioasa si emotiva). Totul a inceput cu niste atacuri de panica si cu palpitatii. Dupa care, a doua zi am mers la spital sa vad ce avusesem, mi-a facut o programare la cardiologie, desi mi s-a spus ca n-am nicio problema cu inima, chiar mi s-a spus ca totul este in regula. Dupa, am inceput sa am dureri abdominale (ca si cum ai avea fluturasi in stomac), pe urma am inceput sa simt cumva un fel de nod la gat, apoi, am inceput sa am anumite ameteli pe care le am si acum, dar nu tot timpul. Nu ma simt mereu asa, chiar aveam zile in care parca nu avusesem nimic. Dimpotriva, cand ies cu prietena mea, parca uit orice problema pe care o am. Eu din pacate, ma gandesc mult tot timpul ca as avea ceva, si asta ma face sa ma simt si mai rau. Chiar acum o saptamana ma simtisem perfect, pana cand, acum 2 zile ma certasem cu prietena mea, cu care acusa ma despartisem (din fericire n-a fost sa fie asa), dar avusesem atatea palpitatii (cand se mai intampla sa ma cert cu ea, se mai intampla sa ma simt asa), si chiar incepusem sa am iar atacuri de panica, ceea ce n-am mai avut de mult, iar acum daca ma gandesc ca as avea un atac de panica, imediat as simti acest lucru. M-am saturat sa tot sa ma simt asa, eram asa fericit inainte, mai ales ca-mi facusem prietena (eu nu prea am avut pana acum din cauza ca eram speriat si emotiv), si acum o trebuit sa apara acest lucru. Sincer, cand nu stau si ma gandesc, chiar ma simt foarte bine, dar cand fac asta si ma gandesc ca va fi rau, imediat ma ia orice lucru nasol. Eu mi-as dori sa merg la un psiholog sau ceva, dar mi-e frica ca-mi va recomanda sa iau medicamente precum xanax sau mai stiu eu ce care pot provoca dependenta. Cum spuneam, eu de mult am fost o persoana care se sperie usor, sunt emotiv, dar acum acest lucru se manifesta intr-un mod mai intensiv si neplacut de aproape 2 luni. Uneori ma simt bine, uneori parca as lua-o razna, ce as putea sa fac cu o asemenea situatie? Mai este cineva care a patit asa ceva? S-a vindecat? Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Rocsid a răspuns:

Te poti duce la niste sedinte cu psihologul linistit.ei nu ai dreptul legal de a prescrie medicamente precum xanax. Daca psihologul te trimite la psihiatru si acesta iti va prescrie xanax sa nu iti fie frica ca nu o sa devii dependent de ele.o sa incepi cu o doza extrem de mica( 0, 25 substanta activa) luata la un anumit interval sau doar cand simti ca vei avea atacul de panica.Plus ca sunt multe plante medicinale care sa iti induca o stare de liniste cum e valeriana.Cam toti doctorii evita sa dea dependenta de o anumita substanta pentru ca cu timpul nu isi va mai face efectul si de asta ei o sa jongleze cu mai multe medicamente...acum xanax dupa anxial si tot asa.
Sfatul meu e sa consulti un psiholog pentru inceput si poate doar prin terapie reusesti sa te faci bine. Daca nu vezi nici un fel de imbunatatire te duci la psihiatru si ii ceri si lui sfatul.
Daca actionezi in faza de debut a bolii daca pot sa zic asa e mult mai usor sa scapi decat dupa luni sau ani.
Fa-te bine repede!

| DozaMagica7 explică (pentru Rocsid):

Multumesc, spuneam si eu ca o vizita nu mi-ar strica happy

1 răspuns: