| AlexDinTimis a întrebat:

Am de 3 ani un dinte nou crescut in dunga in spatele celui de lapte deoarece nu a vrut sa cada pur si simplu. Dupa ce l-am scos pe cel de lapte, a inceput sa revina in locul celui de lapte, nu stiu cum laughing, dar tot in dunga e. Ma intrebam daca nu cumva il pot indrepta prin extractie si pus la loc, intr-un fel sau altul. Chiar mi-e rusine. Am purtat aparat din acela care se pune noaptea, dar cat timp l-am purtat am facut carii si nici nu m-a ajutat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Du-te la stomatolog. Aparatele acelea care se poarta noaptea am inteles de la prieteni ca nu sunt eficiente. Pune-ti unul normal daca e nevoie, daca doctorul considera ca trebuie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exact asa am patit si eu. Acum am aparat dentar fix pe care trebuie sa il dau jos la vara cand voi face 2 ani de cand il port. Pune-l cat mai repede. Cu cat esti mai tanar, cu atat gingia e mai moale si se va indrepta mai usor. Altceva nu poti face.winking

| abcabcabc a răspuns:

Parera mea este sa-ti pui aparat dentar dar ar fi mult mai indicat sa ceri sfatul medicului stomatolog.
Inca ceva, de unde ti-a venit ideea de a scoate un dinte si al repozitiona la loc? Daca ai scos un dinte acesta moare si il poti arunca, nu va lutea fi replantat, doar inlocuit.

| AlexDinTimis explică (pentru abcabcabc):

Habar n-am de unde mi-a venit ideea laughing