| Andreeaioan115 a întrebat:

Salut TPU,am nevoie de un raspuns urgent, daca mananc o data pe zi in cate luni ajung o anorexica? Multumesc, dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu habar nu ai ce este si cum se manifestă anorexia, dar i ti doresti cu ardoare o boală, că asta este anorexia, o dereglare gravă a organismului, ce oameni sunte ti mă voi, care va doriti sa va imbolnaviti, sa stii ca nu vei slăbii de la anorexie, ci vei deveni o persoană bolnavă, deprimată si greu de suferit, o povară pentru familie vei deveni, ca vor trebuii sa consulte zeci de medici si sa cheltuiască zeci de milioane ca sa te facă pe tine bine, daca te va face, dar de ce vrei sa devii anorexică? Ce î ti lipseste? Du-te la un psiholog, acolo el te va trata, ca ai ceva cu capul, sau la psihiatru si mai bine, nu ai toate țiglele pe casă, sincer.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca manaci 1 data in zi nu ajungi anorexica, doar slabesti usor-usor.
Anorexia este o boala psihica, unde manaci normal cate 2-3 mese pe zi, dar le vomiti pentru ca psihicul tau iti spune ca esti grasa.
Cand manaci cu buna stiinta doar 1 masa pe zi, corpul se ajusteaza si consuma doar cat ii dai.
Stai cuminte, ca ajungi anorexica in ani, nu asa peste noapte!
Si apoi, nu toti care tinem diete luni in sir, ajungem anorexici. Dupa cum spuneam, anorexia este o boala care pleaca de la cap!

| Violleta2022 a răspuns:

Inca ceva, daca manaci 1 data pe zi cam 2000-3000kcalorii, nu vei slabi deloc, pentru ca 2000-3000kcalorii sunt echivalentul a 3 mese bune.
Dar daca vei manca masa de 1000kcal/zi, vei slabi zilnic si vei ajunge la greutatea dorita in cateva luni.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Depinde ce, cat si cum mananci. Poti sa ajungi chiar obeza cu o singura masa pe zi.

| Andreeaioan115 explică (pentru TrăieşteClipa):

Este imposibil asa ceva,mai ales ca mananc putin, o farfurie cu orez, o supa, o salata si plus sport, infometata

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Ai citit ceva despre cetoza?
Am observat ca la capitolul vointa stai foarte bine.
Felicitari.

| ALGator a răspuns:

Depinde. Nu crezi ca e diferență daca ai 100 kg sau 40 cand începi asta?

| Andreeaioan115 explică (pentru ALGator):

Da am 1.63 si 49 de kg, cred ca voi reusi in 1, 2, + sport si apa, mancare putina

| Andreeadeea23185 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Dar esti suficient de slaba, chiar ai greutatea ideala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce îți dorești să fii anorexica? Nu, nu vei ajunge anorexica dacă mânanci odată pe zi, pentru ca chiar și odată pe zi organismul primește ceea ce are nevoie. Dacă vrei să slăbești poți sa reduci numărul de calorii zilnice nu sa te înfometezi

| GreenVoid a răspuns:

Nu manca deloc pentru succes garantat si un bine omeniriiwinking

| nugasescusernameliber a răspuns:

Uite-te pe internet la poze cu anorexice, iti plac? asa vrei tu sa ajungi? citeste pe siteul anorexie-bulimie.ro prin ce trec persoanele acelea, cata suferinta provoaca si ce greu isi revin, in cazul bun in care isi mai revin.
Daca tu in continuare vrei asta, hai, da-i bataie, de abia scapa lumea de o proasta. Fara suparare, un om normal nu s-ar imbolnavi cu buna stiinta.

| IoanaIonuca a răspuns:

Chiar ai vrea sa fii anorexica? laughing Stii macar ce inseamna?! Nu ai arata mai bine tonifiata? In 2-3 luni de sala. Daca te infometezi, pui dublu pe tine + ti se strica stomacul. Mai bine ai manca sanatos, des si putin.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru IoanaIonuca):

Copii nebuni, au de toate si vor niste boli, că aia nu aulaughing

| antoniaidk a răspuns:

Dc ai vrea asta?

| jocker007 a răspuns:

Eu nu inteleg de ce vrei tu sa slabesti in halul asta pana ai sa ajungi sa ti se vada oasele ceea ce e inestetic.Ar fi mai bine sa manamci si sa faci sport nu sa te infometezi.Asculta la mine iti poti creea singura probleme de sanatate si crede-ma iti zic din propria experiemta nu ai vrea asa ceva.Sanatatea e pe primul loc in viata iti poti da peste cap sistemul imunitat, nervos etc si se pot declansa numeroase boli.Fii fata desteapta si nu ti crea probleme singura nu stii cat de greu este sa ai o boala ceva.Multi neglijeaza sanatatea si cred ca pe ei boala o sa i ocoleasca cum a fost si cazul meu dar nu e asa.Te loveste cand nu te astepti mai multa si crede-ma chiar nu ai vrea sa treci prim asa ceva.Esti tanara si ai o viata frumoasa in fata incearca sa nu ti o strici singura.Sanatate.

| silvia2ooo a răspuns:

Nu vei ajunge anorexica. Vei ajunge altceva,mai precis o bolnava, vei avea probleme cu stomacul, vei lesina, nu vei putea invata, nu vei putea face nimic si se poate chiar si depresie