| Andreeaioan115 a întrebat:

in 2-3 luni ajungi anorexica dupa parerea ta? am nevoie urgent de un raspuns

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Axelrunda a răspuns:

Da, sa spunem ca stii ce sa faci ca sa ajungi anorexic, atunci in 4 luni ajungi anorexic normal. Este totusi destul de periculos de devii anorexic fara un corp puternic in 2-3 luni.

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca manci sub 500 de calorii organismul va consuma organismul ca apoi sa consume masa musculara, te vei simti slabita,nervoasa, ametita, scade concentrarea, un cad de cord e posibil desigur, sistemul imunitar scade, esti aproape de moarte mai mereu

| Andreeaioan115 explică (pentru RAY):

Iti pierzi si memoria?

| RAY a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Singurul gand va fi mancarea, creierul are nevoie de zahar ca nu poate functiona fara glocoza

| Andreeaioan115 explică (pentru RAY):

Deci iti pierzi memoria? sau nu prea are importanta?

| Violleta2022 a răspuns:

Anorexia este o boala psihica care se pune dupa ce un medic psihiatru te consulta si iti face teste de specialitate.
Ma indoiesc ca se poate pune diagnistic de anorexie in 2-3 luni, doar daca ai un istoric medical ca ai slabit vreo 20 kg in ultimile 12 luni si arati doar piele si oase.

| K0sti a răspuns:

Tu esti ciupita rau, a cata oara e cand pui intrebarea asta? Ai ceva in tartacuta aia?

| DaCumSaNu a răspuns (pentru K0sti):

Stai sa vezi cate a pus pana in momentul asta...

| minrest a răspuns:

Anorexica nu ajungi fiindca nu mananci, e invers, daca esti anorexica incepi sa mananci din ce in ce mai putin, pana iti dispar sanii, ciclul, pierzi grupe de muschi si in cele din urma mori. Sigur, asta peste multi ani, dar intre timp nu faci nimic important pentru ca esti ocupata sa te vezi obeza. Anorexia e o tulburare mentala, nu e o constitutie fizica.

| OoBunnyoO a răspuns:

Anorexia este o tulburare mentala si nu se refera la aspectul fizic. Anorexia se refera la perceptia distorsionata a propriei persoane si la repulsia fata de mancare. In momentul in care incepi sa simptomele astea esti anorexic, chiar daca greutatea ta este normala. Desigur, cu timpul vei scadea in greutate si vei ajunge slaba (termenul medical corect fiind subnutrita), insa esti anorexica din momentul in care refuzi sa mai mananci pentru ca te consideri prea grasa. Pierderea in greutate este doar o urmare a anorexiei, insa nu este un simptom definitoriu.

| FaraNume1245 a răspuns:

Depinde de la persoana la persoana. Nu putem citi in stele cat mananca acea persoana, ce mananca si ce face.

| TudyCFR a răspuns:

Daca nu mananci si esti mai mereu obosita pe fuga si cu stresul da asa ajungi anorexica

| Andreeaioan115 explică (pentru TudyCFR):

Insa daca mananci o data pe zi? e putin, ajungi nu?

| TudyCFR a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Nu este putin daca mananci odata pe zi bine si in rest mai mananci asa cat de cat cate ceva de exemplu un fruct sau un corn chestii de genul.

| Mihaelablabla a răspuns:

UITE AICI CE INSEAMNA CU ADEVARATș
http: //stronger-than-my-habits.tumblr.com/WantAnEd
daca nu stii engleza, copiaza tot si citeste de pe google translate. este foarte, foarte important sa citesti tot!
Nici sa nu te gandesti sa incerci sa ajungi asa! Un corp frumos si sanatos se obtine prin sport si mancare sanatoasa: asa vei fi fericita si fara griji intotdeauna!
Daca ai nevoie de ajutor, da-mi un mesaj privat.