| Klaus88 a întrebat:

Am o mare rugăminte la voi.din luna octombrie a anului trecut trăiesc o dramă.am plecat în Scoția cu o firmă din România semnând un contract valabil in Româniacu un salariu de 15 milioane pe cartea de muncă, iar restul de bani la care ne înțelesesem, au spus că îmi vor da în mănă acolo. problema este că de atunci și până acum eu nu am primit absolut niciun ban din partea lor doar cu ce am plecat eu din țară. hrana mi-o dau la locul de muncă, iar dacă nu ies la muncă nu am ce să mănânc.problema asta în felul următo, sunt atât de disperat încât nu stiu ce sa mai fac sa plec acasa. Ei nu vor sa ma lase pana nu îmi termin contractul, adică 6 luni, iar eu trăiesc un calvar, departe de familie și singur pe aici fără nici un ban. Singura soluție ar sa ma lase sa plec ar fi o cauza medicală, dar cum eu nu sunt bolnav, nu au de ce sa se lege. Poate ca o sa ziceți sa ma duc la nebuni pentru ca va voi întreba acum, dar sunt atât de disperat încât as face orice. Așa ca m-am gândit sa fac intr-un fel sa îmi rup piciorul sau mana, dar nu sa rup ligamentul sau altceva, dar problema este ca nu stiu cum sa fac și ma gândesc ca ma puteți ajuta voi. Doresc sa luați foarte in serios întrebarea mea pentru ca nu am niciun motiv de gluma. Dau funda, mulțumesc!
P.S.: ei îmi spun ca îmi vor da toți banii la sfârșitul contractului, dar nu cred nici in ruptul capului.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca ai un contract semnat fa o copie dupa el si trimite originalul la loc sigur. ulterior, la revenirea in tara poti sa-i dai in judecata. Daca nu ai un contract legal (inregistrat la Revisal) prezinta-te dimineata la primul politist.

| flixbuster a răspuns:

Pe langa ce zice @Salontanul incearca sa contactezi ambasada Romaniei.
Nu inteleg ceva. Daca nu esti platit de ce nu pleci pur si simplu. Si daca ai contract, neplata salariului este motiv sa denunti unilateral contractul. Daca nu ai contract, pleci fara sa zici nimic. Eventual cauti sa lucrezi altceva o luna sau cat e nevoie pentru un bilet de avion.
Zici ca firma e din Romania. Rude nu ai aici sa le faca o plangere la ITM si Politie?

| Buzi213 a răspuns:

Ai bani de avion? Card ai? Un bilet e 800 lei minim. Daca ai bani, ia-ti un bilet de avion, si in ziua cand trebuie sa pleci in Romania, spui ca ai treaba si o zbughesti. Fugi la aeroport si nu te mai intorci. Depinde in ce zona e serviciul tau, ca sa caut pretul unui bilet