| RealLife a întrebat:

am o problema.eu mereu cand ma spal pe dinti imi curge sange din gingie. poate fi din cauza ca ma spal prea dur?
ps.ma spal pe dinti in fiecare zi de 3 ori.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| The Epic Fail Guy a răspuns:

Foloseste o pasta de dinti pentru intarirea gingiilor. Recomand paradontax. Daca nu functioneaza, mergi la un stomatolog happy

9 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Probabil ai tartru la baza dintilor, ceea ce cauzeaza gingivita, iar aceasta da sangerarile gingivale. Du-te la stomatolog sa -ti faca un detartraj.

Răspuns utilizator avertizat
| Petronela a răspuns:

Foloseste paradontax pentru ati intari gingiile

| Jane a răspuns:

Incearca sa te speli pe dinti cu Parodontax. Mama are aceeasi problema ca tine si dentista i-a recomandat-o pe aceasta. E foarte buna. Succes, sper ca te-am ajutat!

| DarkMusic a răspuns:

Oh tipo sau tipule :3 [ scuze habar n am ce esti :D] probabil e de vina periuta de dinti...fi atent/a intra pe site ul asta http://www.amway.ro/, eu de aici imi iau periuta de dinti si pasta desigur :D glister se numeste pasta si scrie si pe periuta :3 sunt putin mai scumpe dar merita, toata familia mea le foloseste :P periuta este foarte buna, mai ales ca inainte sa o folosesc aveam aceeasi problema ca tine si era tare nasol :3 iar pasta e buna de asemenea insa nu pui decat o biluta mica de pasta pe perie O: pasta aia tine o gramadaaa O: stii ca periuta e indicat sa o schimbi in fiecare luna.asta trebuie schimbata la 3 luni, si nu ai cum sa ti ranesti giingiile cu ea, oricum periuta actuala nu e buna daca iti provoaca sangerari.ai grija ce faci :* [oh si scuze daca am repetat cuvinetele :D]

| Urzică a răspuns:

Si mie imi curge sange din gingii.Si eu nu ma spal dur. Dar cred ca este o problema. Poate sa fie ori Gingivita ori Paradontopatie. Dar este mai bine sa mergi sa te consulte un edic stomatolog. El va stii ce sa-ti spuna si ce sa faci.

Bafta.

EuSiAtat

| HubbaBubBa_1414 a răspuns:

Cauzele sangerarii gingiei (tesutul care inconjoara dintii) pot fi numeroase. Cea mai frecventa este afectiunea numita gingivita. Primul semn al gingivitei este inrosirea si umflarea marginilor gingiilor si sangerarea frecventa la periaj. Aparitia gingivitei este favorizata de igiena orala necorespunzatoare – curatarea precara a dintilor, cariile, lucrarile realizate deficitar, fumatul excesiv etc.

O alta cauza a sangerarii dintilor poate fi periajul dentar. Un periaj efectuat gresit poate rani gingia si provoca sangerarea. Periuta de dinti trebuie sa aiba peri moi, care sa nu produca un efect abraziv asupra danturii.
Diverse boli (leucemia, boli arteriale sau capilare, diabetul, boli ale sangelui, boli de inima, afectiuni ale ficatului sau rinichilor) sunt caracterizate, printre alte semne, si de sangerarea gingiilor.
Sper sai dai de cap problemeilaughingdeci nu uita"sangerarea gingiilor este principala cauza caderii dintilor! (am vazut si eu pe la reclamebig grin)laughing

| Andreea_5648 a răspuns:

Ai incercat sa schimbi pasta de dinti? nu stiu:]Incearca si tu cand te speli pe dinti sa dai usor cu periuta:]km atat am de spus:]sper sa te ajute:d

| geovisan a răspuns:

Alege o perie moale si incearca sa faci gargara cu trachisan. mai ia si vitamina C. daca nu iti trece in maxim7 zile -mergi la medic