| BuGsstormbunny a întrebat:

Am 16 ani. Din diferite motive uneori am tratat cu superficialitate spalatul dimineata pe dinti. Cand ma spal imi curge sange uneori si am tartru pe doi dintii de jos si o gingie mai inflamata. Daca o sa ma spal de acum incolo si dimineata si seara cu grija, am sanse sa nu ajung sa imi cada dintii sau alte complicatii? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ceea ce ai tu se cheama paradontoza si este o boala a gingiei. Netratata duce la sangerarea gingiei si in timp, caderea dintilor.
Am inteles ca exista tratament injectabil de 5 zile, pe care ti-l poate face orice medic stomatolog.
Paradontoza odata declansata nu trece de la sine si nici dacate speli pe dinti, trebuindsa ajungi la un stomatolog, sa ti e curete tartrul depus pe dinti si sa ti se faca tratament corect, ca sa nu pierzi dintii.

| BuGsstormbunny explică (pentru Violleta2022):

Daca am o punga cu puroi(mica) la o gingie si imi curge sange e periculos in timpul periajului?

| Violleta2022 a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

In cazul asta este vorba de o infectie locala, provocata de ceva ce a ranit gingia sau un dinte cariat, langa gingie. Periajul poate drena si elimina puroiul, ceea ce ar fi foarte bine, ca-n final asta se si vrea, eliminarea infectiei. Trebuie totusi sa iei si antibiotic, ca infectia sa fie eliminata si cu prima ocazie, sa ajungi la stomatolog.
Dupa un periaj bun, clateste-te cu apa la temperatura camerei, in care ai dizolvat 1 lingurita de sare.

| BuGsstormbunny explică (pentru Violleta2022):

Si daca se sparge si ajunge pe unde nu ar trebui? As pati ceva rau? Septicemie?

| Violleta2022 a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

Daca se sparge punga cu puroi este excelent, fiindca puroiul se elimina. Asta iti poate face si medicul stomatolog, poate sa te intepe in acea punga de puroi ca sa dreneze (scurga afara), tot puroiul si apoi iti da antibiotic, ca sa elimine toata infectia.
Abia dupa ce infectia este eliminata, poate lucra la acea gingie sau dinte.
Septicemie faci daca nu tratezi infectia deloc, nici cu antibiotic nici cu incizie sa elimini puroiul iar infectia continua sa urce spre ochi si cap, daca este pe maxilarul superior, daca este pe cel inferior, ajunge la ureche, gat samd.

| Andreeush a răspuns:

Îngrijirea dinților e foarte importantă.
Ar fi cazul să acorzi mai multă atenție dinților și să îți faci o programare la un stomatolog când va fi posibil.

| FreddieM a răspuns:

Nu-ti cad dintii asa repede, cu siguranta le prelungesti viata daca le acorzi o ingrijire mai,, serioasa''. Fa cumva si consulta un dentist, imediat ce se va putea. Te rezolva imediat, ai incredere orice ai avea.
Pace

| Nume6 a răspuns:

Paradontoza dacă aveai era la mai multe gingii. Gingia acea poate fi inflamată și din cauză că ai mâncat ceva tare și a frecat acolo. Nu neapărat paradontoză. De la inflamaţie a început și sângerarea. Da, dacă începi de acum să te speli chiar și măcar o dată pe zi, de două ori sau de câte ori vrei, ai șanse să scapi și de tartru.

| Anee1667 a răspuns:

Cu siguranță!
Niciodată nu este prea târziu.
Igiena orală este importantă pentru a avea dinți sănătoși și frumoși.
Durata unui periaj dentar este de minim 2 minute, având mișcări verticale și ușor rotatorii, mai întâi dinții de sus, apoi cei de jos și pentru o igienă completă poți peria și limba. Va fi nevoie ca periuța ta de dinți sa fie înlocuită o dată la 3 luni.
Momentan e vârstă la care se poate remedia, fă acest lucru regulat și vizitează un dentist în cazul în care dinții tăi mai prezintă carii.

| BuGsstormbunny explică (pentru Anee1667):

Mulțumesc frumos. Am fost in urma cu doi ani si mi-a fost extrasa maseaua de minte, nu am carii, am tartru pe cativa dinti de jos si intr-o parte de sus gingie inflamata si rosie. La periaj imi curge sange, dar daca as incepe de acum, credeti ca mi-as putea reveni?

| Anee1667 a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

E normal să curgă sânge deoarece tu nu ai folosit prea des periuța de dinți, gingiile tale sunt extrem de sensibile, dacă vei continua să nu îți neglijezi igiena orală va trece.
Cât despre tartru și inflamație, la fel vor trece.
Poți folosi și bicarbonatul de sodiu pentru spălare, e foarte benefic.

| BuGsstormbunny explică (pentru Anee1667):

Mulțumesc mult!