| Robbberttta a întrebat:

Cand ma spal pe dinti imi curge sange,si sub dinti,pe gingie,se vede sange, si mi-a aparut ceva negru pe cativa dinti.ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DedeeAndreea a răspuns:

Buna,Robberttta.Nu stiu mai exact ce ai, dar stiu ca negrul de pe dinti este tartru.Probabil nu ti-ai mentinut pana acum igiena(nu te-ai spalat pe dinti cum trebuie/te-ai spalat cu o periuta mai necalitativa/ai folosit o pasta de dinti veche sau care nu era prea buna/nu te-ai spalat in mod regulat(de 3 ori pe zi)..Sunt multe motive.Eu iti recomand pasta de dinti Parodontax,deoarece opreste sangerarile gingivale,si iti mai recomand sa te speli cu o periuta Oral-B/Colgate(in orice caz,una calitativa). Daca iti trece folosind Parodontax,nu mai este nevoie sa mergi la dentist, dar daca nu iti trece cu Parodontax, mai citeste pe Internet, cauta alte solutii, si mergi la medicul dentist! Bafta!

11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
De urgență trebuie să te vadă medicul dentist.
Afecțiune a gingiei, carii.
Pa, pa.

| mgtow a răspuns:

Ai carii, mergi la dentist daca ai bani din partea parintilor.

| nico097 a răspuns:

Mergi la dentist.Eu mai dau si cu bicarbonat pe dinti am aceeasi problema fac gargara cu sare cat suport si folosesc o periuta de dinti moale ca daca este aspra iti face gingiile sa sangereze.

| Kimmy22 a răspuns:

Acel negru se numeste ''carie'', iar tartrul este ceva alb-galbui. Sa te speli des pe dinti, sa ai grija cum periezi dintii si sa mergi la un dentist sa iti rezolve acea carie. Succes! :*

| AlexCătălin21 a răspuns:

Salut,si eu am avut sange printre dinti, dar a inceput sa dispara, dar si carii cred fiind acel negru.Te sfatuiesc sa mergi la un medic stomatolog pana ne este prea tarziu.

| Rapafilă a răspuns:

E posibil sa suferi de o gingivitathinking Negrul de pe dinti este tartru,apare de la diferite alimente, nespalat corespunzator pe dint s.a. Ce-ti recumand e sa folosesti o pasta de dinti care calmeaza sangerarea gingivala, parodontax sau sensodyne. Ca sa protejezi gingia, executa miscarile circulare atunci cand te speli; o periuta cu perii moi ar fi indicata. Si insista pe dintii cu tartru, alegand si o pasta anti-carii. Sper ca ti-am fost de folos.

| glitchMirror a răspuns:

Folosește pastă de dinti sensodyne sau paradontax și rezolvi...

| StefaniaGeanina a răspuns:

Acel negru e tartru

| Robbberttta explică (pentru StefaniaGeanina):

De la ce e? si cum pot scapa de asa ceva?

| rosmary a răspuns:

Mergi la medicul stomatolog, s-ar putea sa ai gingivita.Iti va da tratament si incetul cu incetul vei scapa!

| petradedelina a răspuns:

Spala-te pe dinti in fiecare zi, dimineata, la pranz si seara!