| Yoo01 a întrebat:

am o rugaminte la voi sa imi spune-ti va rog ce ar trebui sa fac daca mi-a aparut o afta pe mare-a parte a cavitatii bucale de la antibiotice am fost si racit, am luat Glicerina Boraxata dar nu prea are efect ce imi recomandati va rog din suflet Dau funda big grin.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Imi pare tare rau de tine dar pentru a calma durerea poti sa mai incerci cu AphtaPlus-sunt niste fiole ce contin ceva uleios, pui pe o compresa sterila si freci cu atentie toate aftele cu miscari blande pentru ca te doare.Totul o sa fie bine si multa multa rabdare!

17 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Posibil să ai o ciupercă bucală (candida) pe fond de antibiotic, mergi la farmacie și cere ceva pentru asta.
Sănătate.
La mulți ani!
Pa, pa.

| Raniia a răspuns:

Incearca de trei ori pe zi badijonari cu glicerina boraxata si nistatina. Evita alimentele solide laptele si tot ce este acidulat si condimentat.

| Yoo01 explică (pentru Raniia):

Crede-ma nu pot manca decat supa si de baut ceai. e infiorator nu doresc la nimeni multumesc pentru sfaturi nu am mai avut nici odata asa ceva straight face

| Yoo01 explică (pentru Raniia):

Multumesc mult big grin

| Raniia a răspuns (pentru Yoo01):

Yoo ma bucur pentru tine se pare ca esti in convalescenta.Un pic, pic de rabdare si te vei bucura de vacanta din plin!

| Yoo01 explică (pentru Raniia):

Sunt in clasa a doisprezecea nu sunt atat de mic precum sigur crezihee hee Multumesc si an nou fericit

| Raniia a răspuns (pentru Yoo01):

Liceanul care a invins aftele! Multi multi ani iti doresc si inainte de toate sanatate, nu o neglija, este insasi viata!

| Yoo01 explică (pentru Raniia):

Multumesc din suflet si iti doresc aceleasi ganduri bune si tie sau dumneavoastrahee hee.

| Raniia a răspuns (pentru Yoo01):

Imi pare tare rau de tine dar pentru a calma durerea poti sa mai incerci cu AphtaPlus-sunt niste fiole ce contin ceva uleios, pui pe o compresa sterila si freci cu atentie toate aftele cu miscari blande pentru ca te doare.Totul o sa fie bine si multa multa rabdare!

| adinaciosescu a răspuns:

Incearca glicerina boraxata cu propolis.E grozava, dar o juma de ora sa nu bei, sa nu mananci nimic.

| Yoo01 explică (pentru adinaciosescu):

Multumesc iau astept efectul...

| raluk27 a răspuns:

Urgo pentru afte. Il gasesti la farmacie. Este ca un gel pe care il aplici pe afta, il lasi 20 sec sa se usuce si se transforma intr-o pelicula fina care acopera afta si poti manca/ bea fara grija. Aplici la interval de 3-4 ore si in cateva zile trece. E si medicament, in acelasi timp.

| Yoo01 explică (pentru raluk27):

Multumesc insa nu se gaseste asa ceva in farmacii asistentele se uitau urat...

| raluk27 a răspuns (pentru Yoo01):

E adevarat ca nu se gaseste peste tot. Nu stiu de unde esti, insa daca locuiesti intr-un oras mai mare, e mai usor de gasit. Oricum asta e cel mai bun, pentru ca poti manca si bea. Am avut si eu problema asta. M-a chinuit vreo 2 saptamani si am incercat de toate, si glicerina boraxata, si propolis, dar nu m-au ajutat. Fiind mediul umed, nu isi faceau efectul. Poate putin pe moment, dar cand ajungeam sa mananc, era groaznic.

| Yoo01 explică (pentru raluk27):

Iasi dar vad ca incep sa se inchida cateva dintre ele e ok mersi mult :d

| AlleSiAtat a răspuns:

Daca iei glicerina doar de 2-3 zile nu ai cum sa vezi efectul.winking Mai ales daca spui ca sunt multe, ai nevoie de 1 saptamana sau poate mai mult pana trece.Iti recomand sa te dai de mai multe ori pe zi cu glicerina boraxata cu propolis si miere (6 lei un flacon), poate asta isi va face efectul mai bine.Mie mi-a prins tare bine si intr-o saptamana au disparut.Totusi,s-ar putea sa ai ciuperca bucala, depinde cat de extinsa e.
Succes si un an nou mult mai bun ca cel care a trecut!

| Yoo01 explică (pentru AlleSiAtat):

Multumesc la fel si tie.

| Yoo01 explică:

Vreau sa multumesc tuturor pentru raspunsuri am vazut oameni saritori sa de-a un sfat si sa ajute. Multumesc din suflet tuturor sa fiti sanatosi ca in perioada asta mi-am dat seama cu adevarat ca fara sanatate nu faci nimic