| UnuCuSapca a întrebat:

am o tuse de cateva zile care este cam ciudata, nu ma doare nimic insa tusesc mult si des... nu m-am dus inca la doctor insa vreau sa stiu daca mai poate fi gasita o solutie. Multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai probleme la plămâni.Mergi la farmacie să iei antibiotic pentru 7 zile.

| CuriousStuff a răspuns (pentru darrio2007):

Nu mi-o lua in nume de rau, dar nu ma da astfel de sfaturi, te rog.

| darrio2007 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Nu mi-o lua in nume de rau dar o spun din proprie experiență.Cu sfaturi de pe TPU nu te vindeci.

| CuriousStuff a răspuns (pentru darrio2007):

Antibiotice nu se dau dupa ureche, nici macar un medic nu ar da fara un consult si analize, tu nu ai de unde sa stii ce are el acolo, problema lui cu siguranta nu reflecta experienta ta.
Si da, cu sfaturi de pe TPU nu te vindeci, asa ca nu le mai da, mai ales cand vine vorba de medicamente.

| darrio2007 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Înțeleg ce spui.Am trecut prin asta și mi-am pus aceeași întrebare că el, la un moment dat. Cred că era mai bine daca il ajuta-i pe el, cu un sfat, decât să mă critici pe mine.

| CuriousStuff a răspuns (pentru darrio2007):

Raspuns mai bun decal al lui ALGator nu am, si de obicei nu raspund acelasi lucru care e deja scris. Solutia e sa mearga la medic, sa vada daca e o infectie si cu ce bacterie si bacteriile alea la ce sunt sensibile si la ce sunt rezistente. Nu am criticat, te-am rugat doar sa nu mai recomanzi medicamente, mai ales antibiotice, ne apropiem de o criza a antibioticelor, bacterii simple dezvolta rezistenta la toate antibioticele pe care le avem si in cativa ani o sa murim de infectii banale pentru ca nu o sa raspunda la medicatie, si asta e un fapt, nu o scorneala de-a mea. Cu fiecare antibiotic luat dupa ureche ne apropiem de un dezastru. Antibiotice noi foarte greu se mai "nasc", trebuie sa tinem de ce avem.

| ALGator a răspuns:

Soluția e din păcate la doctor, chiar dacă s-ar putea să constate că nu ai nimic.