| NunDots a întrebat:

Salut, TPU!
Am o urgenta. Acum cateva zile (2-3 zile) mi-au aparut bubite mic ce ma manancai, multe si rosii pe burta, spate genunchi, maini. L-am sunat pe tata, (el fiind la lucru, iar eu acasa), i-am spus totul, iar el a vorbit cu medicul de familie care a spus ca e posibil sa am rubeola.
Oricum, imi trebuie un sfat pentru a o preveni. Momentan arata ca o forma mai usoara de boala pielii, dar nu stiu exact daca chiar e boala a pielii sau doar reactia pielii, ce da semn ca organismul e in lupta cu un virul, fiind ca chiar azi am scapat de febra 38-39, sau chiar 40, 6.
Imi trebuie un raspuns in tratare cat mai rapid! Vreau ca pana marti sa ma duc la scoala, pentru a mi se incheia mediile.
PS: Am doisprezece ani
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Nu ai cum sa o previi din moment ce deja ai luat-o.
Rubeola este un virus iar pentru virusi nu exista tratamente. Virusii sunt microorganisme care se limiteaza, deci dupa ce isi fac damblaua te lasa in pace. Insa tu nu ai ce sa le faci. Nu sunt bacterii care se rezolva cu antibiotic. Sfatul meu este sa stai in casa. De la aparitia primelor semne, trebuie sa stai in casa in jur de 10 zile.
Daca nu stai in casa risti sa iti imbolnavesti si colegii, insa de asemenea risti tu sa te imbolnavesti mai rau si sa apara complicatii, chiar encefalita. Nu ti-as sugera sa iti testezi sanatatea doar pentru incheierea mediilor.
Mediile ti se vor incheia oricum, fie ca esti prezent/a sau nu. Roaga-l pe tatal tau sa iti anunte diriginta ca esti racit/a si eventual poate ii poti cereu nu-i coleg sa iti treaca si tie mediile undeva si sa te anunte.

| NunDots explică (pentru OoBunnyoO):

Pai diriginta mea stie ca sunt bolnava, dar chiar voiam sa merg sa mai iau un 10, ca sa nu am media 9. .

| OoBunnyoO a răspuns (pentru NunDots):

Inteleg. Poate poti vorbi cu diriginta sa o intrebi daca este posibil sa mergi mai tarziu sa te asculte sau daca poti face vreo tema sau vreun referat pe care sa i-l poti trimite prin cineva.
Daca nu asta este, vei munci mai mult pe al doilea semestru. Nu merita sa iti pui sanatatea in pericol.

12 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Oricum,trebuie sa te vada un medic.Nu iesi totusi afara.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Este posibil să fie vorba de o "boală a copilăriei" : rujeolă ( pojar ), rubeolă, etc.

TREBUIE să mergi la medicul de familie pentru consult ( sau la Spital/Policlinică, la Boli infecţioase, pentru control la medicul specialist )!

Toate cele bune.

| xXsweetgirl99Xx a răspuns:

Sigur ai varicela. Totuși, trebuie sa mergi la doctor ca sa te vadă si daca chiar ai o sa iti dea un tratament iar vreo 2 săptămâni o sa stai in casa.

| Neo12 a răspuns:

Da, ai varicelă. Astea sunt simptomele.(febră, bubiţe mici şi roşii care apar întâi pe burtă, mâini.). Bubele dacă au un lichid înauntru sunt de la varicelă. A scăpat şi fratele meu recent de ea. zilele astea.
Eu am fost la farmacie şi i-am luat mixtură mentolată cu care s-a dat pe corp pentru a-i trece. Să porţi haine roşii pentru a nu se ascunde bubele pentru că se poate muri de la asta (am întâlnit cazuri). Nu trebuie să ieşi afară.
Si mie îmi era foarte frică să nu iau, dar din fericire n-am luat şi am putut să merg la şcoală.
La unii durează între 7-14 zile, iar la alţii poate dura şi până la 21 de zile. Până nu te vindeci complet.să nu ieşi afară.
Cei care n-au avut, pot lua (dacă nu au făcut vaccinul împotriva acestei boli a copilăriei, eu cred că-l am de nu am luat de la fratele meu, menţionez că n-am avut când eram mică). Să nu rupi bubiţele pentru că vor rămâne semne urâte.
Poţi căuta mai multe pe net despre varicelă.

| NunDots explică (pentru Neo12):

Pai, nu. Am uitat sa spun, ca fraiera ca am avut varsat de vant la 8 ani.

| NunDots explică (pentru Neo12):

Am avut varsat de vant, sau varicela pe la opt ani. Ce vreau sa stiu sunt remediile sau tratamentele pentru prevenire a rubeolei. (Am aflat ca am rubeola, sau e posibil sa am de la medicul de familie. Tata i-a spus tot)
Vreau neaparat sa ma duc la scoala saptamana asta, pentru a lua doi de zece la doua materii, ca sa nu imi iasa media noua, pentru a aplica la un liceu mai bun.

| Neo12 a răspuns (pentru NunDots):

Se poate face de 2 ori.că e mare şi mică, eu aşa ştiu.
Cheamă astazi medicul la tine.

| Girly97 a răspuns:

Din pacate, varicela este contagioasa si NU iti recomandam sa te duci la scoala saptamana viitoare. Stiu ca iti doresti sa te duci ca sa ti se incheie mediile, dar trebuie sa acorzi o antentie MAI MARE asupra sanatatii tale, pentru ca sanatatea este cel mai important lucru din viata, nu scoala. Sanatate! Du-te la farmacie pentru o crema.

| Calin_Valeriu_Cosmin_1982 a răspuns:

Este la farmacie o solutie pe care o dai pe corp si scapii, dar sa nu iesii afara

| NunDots explică:

Problema e ca eu chiar vreau sa ies afara, pentru a merge la scoala.
Apropo: Scuzati-ma de scrisul gresit.