| Mihai_Răileanu_1991 a întrebat:

Am o verisoara care are aproximativ 2 anisori si are pe pielea capului ca un fel de solzisori galbeni...cum ar putea scapa de ei? exista vreo reteta naturista? dau funda pentru cel mai bun raspuns

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Weedier a răspuns:

Daca e asa mica, ar trebui sa te duci cu ea la medic.da in fine. uite ce am gasit (nu stiu cat de mult o va ajuta) :Totul trebuie facut cu blandete si multa grija pentru a nu rani scalpul copilului. Incepe prin a frictiona o cantitate mica de ulei pe scalp. De preferat ar fi sa alegi uleiurile naturale cum sunt cel de migdale sau cel de masline. Lasa uleiul sa actioneze pentru 20 de minute sau bate albusuri de ou si aplica-le pe scalp, apoi lasa sa se usuce.[funda?big grin]

2 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Du-te la medic, nu tratezi un copil de 2 ani cu sfaturi primite pe TPU sau pe alt site de socializare.

| ana27756 a răspuns:

Se numesc coji e ceva si nepoatele mele or avut este la farmaci ule de copii se pune pe tot capul si se lasa asa vreo o ora si pacea se spala