| mikko a întrebat:

Daca îmi puteți răspunde : Care e cea mai buna cale NATURISTA sau orice alta cale apropiata de aceasta e buna pentru. a putea scăpa de păduchi? Aștept răspuns urgent plz

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Aurelia a răspuns:

Trebuie sa urmezi un tratament pentru a scapa de paduchi. Uite chiar asa trebuie sa faci :
"Combinati o jumatate de lingura din fiecare dintre urmatoarele: eucalipt, busuiocul cerbilor si rozmarin. Adaugati apoi 2 linguri jumatate de ulei pur de masline. Un adult trebuie sa incerce acest amestec pe o portiune de piele pentru a fi sigur ca nu apar iritatii. Daca vi se pare ca "pisca" adaugati mai mult ulei de masline. Spalati parul copilului cu apa fierbinte (atat de fierbinte cat poate suporta). Cu ajutorul unui pieptene intindeti aceasta mixtura pe parul copilului. Folositi apoi un pieptene special pentru inlaturarea lindinelor (oualor de paduchi ). Legati apoi un batic, preferabil din bumbac, in jurul capului copilului si lasati-l asa peste noapte. S-ar putea sa aiba o senzatie de mancarime, daca nu supota spalati amestecul de pe par, diluati-l din nou si incercati sa il reaplicati. In dimineata urmatoare spalati parul copilului cu un sampon de calitate din arbore de ceai. Dupa acest tratament nu ar trebui sa mai aveti probleme cu paduchii, reaplicati-l ori de cate ori este necesar. Pentru a preveni totusi aparitia paduchilor ( daca au fost cazuri la gradinita sau scoala) folositi ulei din arbore de ceai pentru a masa scalpul copilului.

De asemenea, mai sunt inca doua modalitati pe cale naturala, pe site-ul : http://www.ecopii.ro/......hilor.html

8 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Te rog sa scrii aici sus pe pagina la" Cauta intrebari sau raspunsuri "cuvantul" paduchi" si iti va da chiar foarte multe pagini cu acest subiect in care sunt sfaturi foarte utile. Te rog sa te uiti intai pe pagini si apoi sa imi dai stupid! Am patit desi eu sincer am ajutat!

| cristinela a răspuns:

Este in farmacie un sprai, italienesc, cred, care si previne si nici nu miroase urat.

| mikko explică:

Dar nu e vorba despre mine.ci de o prietena f buna.mersihappy:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Mergi la farmacie, sunt preparate speciale de îndepărtarea păduchilor, un pieptăn foarte des.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Paduchii sunt in zona capului sau in parul de pe corp?
sampoanele din farmacii sunt cam lesinate pentru paduchi dar agresive pentru pielea capului.
Te sfatuiesc sa iei o sticla cu spirt farmaceutic si sa pui spirt pe un tampon din vata si sa punctezi cu spirtul pe suprafata infestata(asta daca e in zona capului) cu grija sa nu-ti dai in ochi, si cu grija sa nu te ameteasca vaporii aia de alcool. Pune un prosop ssi acopera zona bine-bine, sa nu poata cobora musafirii si sa se sufoce in alcool. Ei se vor intoxica cu alcool dar nu vor muri. Dupa un timp, 1 ora, te duci la chiuveta si te piepteni. Ii vei cedea cazand pur si simplu pe marginea chiuvetei. Abia atunci te speli bine bine cu apa si sampon normal, dupa care pui dopul la chiuveta si umpli vasul cu o fiertura concentrata din urzica, musetel, frunze nuc, coada calului.Toate sunt la Plafar.Vei repeta operatiunea de 2 ori pe zi, vei spala temeinic hainele, fetele perna, paturile daca nu-i posibil le vei scoate in balcon unde le vei stropi bine cu spirt si le vei aerisi 1 saptamana-chiar 2. E impoertant sa intelegi ca paduchii nu aleg un om nespalat, lor le place terenul sa fie sanatos si curat!
Deasemeni, daca te vopsesti vei scapa de paduchi dar hainele -lenjeria pat trebuie si ea spalata si nu vopsita happy. Insa vopsitul nu prea-i naturist.
Se complica tratamentul daca-s paduchi de corp. Dar, in mare, ia-ti inima-n dinti si renunta la tot parul de pe corp epilandu-te si dezinfectandu-te temeinic cu spirt de indoit cu apa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am, avut si eu si fetele mele in vara, eram disperata, pe fete le-am curatat dar la mine era mai greu, si mam vopsit blonda de 3 orii si am scapat definitiv de monstrii

| AlinaMaricescu a răspuns:

Fratele meu mai mic a luat paduchi de la scoala si ii era tare rusine.
Din cate imi aduc aminte, stiu ca mama a cautat un tratament natural pentru paduchi si ouale lor care sa nu ii afecteze scalpul sau sa ii cada parul dupa ce termina tratamentul.

A gasit la recomandarea unui doctor un Gel natural impotriva paduchilor cu ulei din arbore de ceai (Tea Tree Oil) de la Thursday Plantation.

Gelul acesta nu e ca celalalte produse sa iti curga in ochi(gen sampon) si cel mai placut e ca deja are in pachet un pieptan special pentru paduchi.

Efectele s-au vazut foarte repede, chiar de la prima utilizare. Fratele meu a scapat complet si repede de paduchi si oaule lor.

Imi aduc aminte ca mama era tare multumita de produs, ca a scapat natural de paduchii si chiar ii povestea la o prietena despre cat de eficient e produsul si ce bine miroasa.

Puphappy

| asia a răspuns:

Cand eram mica am avut si eu paduchi ca toti copii si mama ma dadea cu gaz in cap. Dar atentie ca e foarte puternic dar cu efect garantat.