| Bull4ever a întrebat:

Am si eu o problema de sanatate...
De aproape o saptamana ma doare gatu la inghitire, uneori ma simt cald si cred ca fa si putina febra.
Totusi eu am si o candida bucala care nu-mi mai trece, am fost la doctor, i-am spus care e problema mea si mi-a zis sa iau faringosept.
Eu as vrea sa scap de durerea de gat si de candida asta bucala...
Ce as putea face!?
Dau funda pentru cel mai bun raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Miere de albine amestecata cu suc de lamaie proaspat stors, ajuta la durerile din gat si la vindecarea gatului inflamat.
Ceaiul caldut (nu fierbinte, nu rece) cu miere si lamaie ajuta de asemenea.
Candida se vindeca cu chefir (kefir) baut de 3 ori pe zi, cate o ceasca, pe stomacul gol sau intre mese.

| CuriousStuff a răspuns:

De unde stii ca e candida? Daca doctorul ala te-a consultat si a vazut gatul tau si ti-a dat doar faringosept inseamna ca nu e candida.
Mergi la un alt medic, spune-i de problema ta si vezi atunci ce tratament iti da.

| OoBunnyoO a răspuns:

Mergi la un alt doctor. Faringosept nu este tratemt potrivit pentru candida bucala, care poate provoca dureri in gat.