| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema destul de veche si mereu cand am mers la medicul de familie mi-sa prescris Omez si calciu...Problema este ca atunci cand ma trezesc dimineata si in general imi apare ca un fel de arsura in gat(la baza gatului) si in stomac(nu si pe esofag)asociata cu o stare de rau(chiar de lesin)imi simt picioarele grele oarecum amortite putin de la genunchi in jos la fel si la maini putin,simt ca nu mai prea vad nici bine,inima incepe sa imi bata cam tare si tremur tot,aceste stari se agraveaza in timp,daca nu mananc ceva sau chiar sa iau o masa nu imi trece si mi-se face mai rau(pana la lesin,mi-s-a intamplat odata),nu pot manca mult ma satur repede,uneori cand imi e rau abia imi intra mancarea pe gat,dar trebuie sa ma chinui sa mananc neaparat,uneori si dupa ce mananc nu imi trece aceea arsura(gen gol), mi-am luat glicemia si este buna, deci e rau ca trebuie sa mananc mereu la 2 ore sau chiar mai des, de aceea rog frumos pe cineva care poate stie sau a avut aceste simptome si ma poate ajuta si pe mine sa stiu ce as putea avea? Multumesc foarte mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Omez - ul actioneaza pe creier e un medicament periculos. Am luat si eu o perioada dar am renuntat la el. Starile prin care treci pot fi efectele secundare ale acestui medicament.
Cel mai bine e sa mergi la un medic specialist.
Nu te juca cu viata ta.

| anonim_4396 explică (pentru gabicoo):

Nu mai iau acest medicament demult timp deoarece nu a avut nici un efect...

| iulian1302 a răspuns:

Buna. Exista doua aspecte pe care vreau sa ti-le evidentiez. Primul aspect este cel legat de masurarea glicemiei; aceasta trebuie masurata in special dimineata pe nemancate (a jeun). Am tinut sa iti relatez acest lucru pentru orice eventualitate. Daca glicemia a fost masurata corect ( dimineata pe nemancate ) si a avut valori care sa se incadreze in limitele normale atunci este ok. Pentru a vedea o valoare cat mai exacta a glicemiei iti recomand sa mergi la un laborator de specialitate si sa iti recolteze sange intrucat daca glicemia este masurata cu ajutorul unui glucometru exista sanse ca valoarea indicata sa nu fie tocmai cea reala ( depinde de calitatea glucometrului, de vechimea lui etc.). Un al doilea aspect pe care vreau sa il abordez este urmatorul: medicul de familie trebuia sa iti recomande un consult de specialitate gastroenterologic intrucat doar un medic specializat pe segmentul afectat ( in cazul tau tubul digestiv ) iti va putea spune cu exactitate de ce afectiune suferi mai exact ( probabil ai boala de reflux gastroesofagiana- BRGE ). Asadar iti recomand sa mergi la un consult de speiclitate gastroenterologic intrucat cauzele simptomelor tale pot fi multiple. Nu in ultimul rand iti recomand sa iti faci si un set de analize de baza precum: calcemie, magnezemie, hemoleucograma, sideremie, glicemie, markeri hepatici( TGO, TGP, bilirubina etc.) si asa mai departe.

| CLCLCL a răspuns:

E semn de deces