| ApexPredator a întrebat:

Am Un Dop De Ceara La Urechea Dreapta Si Trebuie sa ma duc sa mi-l scoata cu o seringa dinaia mare Si Dopul De Ceara Pocneste Cate odata cand mi se infunda urechea Pocneste si aud normal cand pocneste dupa aia nu mai este infundata da vreau sa stiu pentru ce este Siringa Aia de o baga in ureche Da vreau sa stiu daca nu are ac in ia sa mi-l bage cu ac ca mor de frica si sa nu ma speriati ca altfel nu ma mai duc la ORL daca ma speriati nu mai dau funda dau funda da sa nu ma speriati sa imi ziceti drept daca voi ati facut cu seringa dinaia la ureche cand ati avut otita sau dop de ceara ca dupa otita mi-a aparut dopu de ceara si acum trebuie sa imi scoata dopul acela de ceara va rog eu ajutor va dau funda daca imi ziceti cei care au avut probleme cu urechile cu un dop de ceara si va bagat seringa aia in ureche si sa imi spuneti daca ati simtit ceva plsss va rog eu frumos dau funda daca ma speriati nu dau daca ziceti ca lumea si nu ma speriati dau funda? pls ajutor nu vreau sa raman surd va rog eu plssss crying va rog eu frumos TPU ajutati-ma ca nu vreau sa raman surd ca vreau sa aflu de la voi cum e cu seringa aia daca ati mai facut si voi asa ceva la o ureche cu un dop de ceara ca eu prima data am avut otita medie externa da acum mi-a aparut dopu de ceara si cand se infunda urechea dreapta dupa aia pocneste si aud normal si dau funda daca imi ziceti drept da sa nu ma speriati ca nu mai dau ca vreau sa stiu si eu cum e cu seringa aia plsss happy va dau funda promit daca imi ziceti daca simt ceva la aia sau ceva simt va rog eu frumos dau funda daca raspundeti la intrebare? da sa nu ma speriati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| FallenRichard a răspuns:

Fara betisor sau vata,fiindca il vei inpinge mai adanc,si eu am avut, poti sa mergi la orl fara frica, nu e dureros si nu te tine mai mult de 5 minute, incearca sa folosesti apa oxigenata, nu dauneaza urechii si e igienic.La orl iti vor pune o substanta in ureche apoi il vor aspira afara,iar in final il vor scoate cu penseta,te vei mira de dimensiune, mergi fara frica, nu e dureros deloc.

5 răspunsuri:
| bulin a răspuns:

Este o seringa de cauciuc care are la unul dintre capete o para in care se afla apa calda. In cazul in care acumularea de ceara din urechi este o problema recurenta medicul poate recomanda folosirea unor solutii medicamentoase.Stai linistit, NU te doare nu stimti decat ca se umbla prin zona dar NU doare si NU are ac.

| Carton a răspuns:

Salut, eu cred ca tu esti deja foarte speriat, am I right? Nu mi s-a intamplat asa ceva niciodata prietene, dar surd nu vei ramene, stai strong si gandeste'te ca totul va trece, iti urez multa bafta si...mult santate.

| AdinaELA a răspuns:

Heiiiii...cameaza-te! Nici nu am putut citi tot ce ai scris.Stai linistit.Intradevar, e vorba de o seringa mare.NU ARE AC! Este o seringa simpla, in care pune apa calduta.NU doare.Vei avea aceeasi senzatie ca atunci cand iti intra apa in urechi la mare, la piscina etc. Dupa ce iti va scoate dopul acela, te vei simti foarte bine.Mergi la ORL pentru a scapa de dop, nu ai motive sa iti fie teama.Bafta!

| mimimumu a răspuns:

Am mers si eu la ORL mai demult pentru ca avusem dop de ceara si nu puteam sa dorm noaptea.Si mie imi era frica cand trebuia sa merg dar nu a durut.Nu am simtit nimic.Iti pune cu seringa apa oxigenata sau ceai de musetel ca sa se înmoaie mizeria si apoi aspira cu ceva ca sa dea afara.Te vei mira de dimensiunea lui (a dopului). Apoi iti da pentru acasa tratament.Mie mi-a dat sa ma spal cu ceai de musetel si niste picături de urechi sa dau acolo.

| DryX a răspuns:

Prima data incearca sa iti pui apa calda in ureche si sa il scoti cu un betisor de urechi, si sigur nu o sa te doara si nu ai cum sa ramai surd...