| anonim_4396 a întrebat:

am un prieten cu tuse productiva, imi puteti recomanda niste medicamente potrivite?

PS : Are 12 ani si 56 de KG

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bpr_Vlas_1997 a răspuns:

Tratament medical pentru tusea productivaSus
Remediile tusei productive vizeaza atat cauza care a declansat producerea mucusului, cat si subtierea si eliminarea acestuia.

Tratamentul tusei productive recomandat de medic ar putea include utilizarea de antitusive eliberate fara prescriptie medicala, expectorante si mucolitice pentru a fluidiza mucusul si pentru a ameliora tusea.

Decongestionantele nu sunt recomandate atunci cand mucusul este foarte vascos, ci mai degraba atunci cand mucusul este fluid si obstructioneaza caile respiratorii. Printre efectele secundare se numara ametelile, nervozitatea si hipertensiunea arteriala.

Antihistaminicele blocheaza si limiteaza actiunea histaminelor care sunt declansate de reactii alergice ce determina umflarea nasului si subtierea mucusului. Principalele efecte negative ale acestora sunt: uscaciunea gurii, ameteli si dureri de cap.

Expectorantele contin guaifenesin care are rolul de a fluidiza mucusul. Mucusul diluat poate fi mai usor eliminat. Printre efectele adverse ale expectorantelor cu guaifenesin sunt: ametelile, durerile de cap, varsaturile si greata.

Nu trebuie sa se combine expectorantele cu antihistaminicele, decongestionantele sau antitusivele, intrucat acestea pot avea efecte secundare negative.

Tusea productiva este frecvent intalnita si poate duce la complicatii grave daca nu este tratata la timp. Daca persoana in cauza sufera de boli grave, cum ar fi infectia pulmonara sau fibroza chistica, tratamentul precoce poate ajuta la diagnosticarea din timp a problemei. La copii, chiar si acumularea de sputa la nivelul pieptului din cauza frigului poate determina congestie toracica - situatie care ar putea fi destul de grava in cazul copiilor mici.

Remedii naturale si tratament la domiciliu pentru tusea productivaSus
Respiratia aburilor calzi din baie, in care s-a lasat dusul cu apa calda sa curga, s-a dovedit a fi destul de eficienta pentru fluidizarea mucusului si mentinerea umiditatii cailor respiratorii. Puteti respira si aburii degajati de apa fiarta, intr-o cratita in care s-au adaugat cateva picaturi de eucalipt, mentol sau menta. Inspirati adanc.

Printre alimentele pe care le puteti consuma in scopul descompunerii mucusului se numara:

portocalele
grapefruitul
lamaia
sparanghelul
ceapa
conopida
telina
usturoiul.
Se va evita consumul de alimente sau bauturi reci, atunci cand este prezent mucusul in exces. In schimb, se vor manca si bea preparate calde, care ajuta la subtierea mucusului si pentru a permite eliminarea cu usurinta a acestuia.

Sunt foarte utile ceaiurile din plante, consumate calde, precum si alimentele condimentate (ardei iute sau hrean).

Aplicati caldura pe piept de mai multe ori pe parcursul unei zile. Daca tusea productiva este neplacuta puteti pune un prosop cald si in jurul gatului pentru a o ameliora.

Faceti gargara cu apa cu sare. Clatiti bine gatul si apoi scuipati apa. Mucusul va fi eliminat din caile respiratorii superioare, iar tusea se va imbunatati, temporar.

Amestecati 2 linguri de miere cu o cantitate egala de suc de struguri. Consumati acest amestec de trei ori pe zi, timp de 5 zile. Sucul de struguri are o actiune expectoranta destul de eficienta si va poate ajuta sa eliminati flegma.

Stoarceti intr-o cana cu apa clocotita sucul de la o lamaie si de la o ceapa. Adaugati miere si lasati bautura sa se raceasca la temperatura camerei. Beti continutul intr-o singura repriza. Preparati-va acest tip de bautura de trei ori pe zi timp de 2-3 zile, pana cand reusiti sa eliminati flegma.

Fierbeti un pumn de frunze de menta amestecate cu eucalipt intr-o oala mare, clocotita. Dupa ce frunzele au inceput sa fiarba, luati oala de pe foc si aplecati-va deasupra ei, tinand un prosop deasupra capului. Inspirati adanc vaporii de apa. Acestia vor deschide si vor mentine umiditatea sinusurilor si vor usca mucusul.
Baftă!

| MooN204 a răspuns (pentru Bpr_Vlas_1997):

Mersi, si prietenul meu iti multumeste happy

3 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Sirop de patlagina, de la farmacie.

| AlinG5 a răspuns:

Ii recomand sa se duca la un ductor.