| Andr3 a întrebat:

Salut TPUhappy.As dori sa scap de colaceii de grasime acumulati pe abdomen .consider ca arat bine,nu sunt nici salabnoaga nici plinuta .asta imi spun toti colegii si prietenii.Acest mic surplus de grasime dupa abdomen nu se observa decat daca stau pe un scaun si port o bluza mai mulata.am observat ca aproape toate fetele au dar pe mine ma dernajeaza.Problema este ca seman la fizic cu mama...mai carnoasa.Deocamdata arat f bine dupa parerea mea,nu suport fetele care tin diete oribile si devin schelete umane ,crezand ca atrag mai multe priviri asa.Parintii mei au un regim de viata total nesanatoas,intrega mea familie de fapt.Nu ma refer la fast-food si chestii de genu pr ca rareori mancam la MC,KFC sau la pizzerie ,ma refer la faptul ca mereu mancam dupa ora 7 seara,uneori chiar la 9...eu nu pot sa mananc pana in 7 ca nu ma lasa mama,zice ca o distrag de la treaba si sa astept sa mancam toti .dar acest program dereglat s-a vazut foarte mult.cumpara multe dulciuri si eu sunt foarte pofticioasa ,vazandu-i pe ei ca mananca ,mananc si eu.in fiecare weekend prepara friptura si eu trebuie sa mananc ce mananca si ei,nu isi pot permite feluri de mancare diferite doar pentru mine.eu vreau sa nu mai mananc pana in 7 fara un sfert seara indiferent ce zice mama,sa reduc portile si sa fac sport .ce ziceti ? si inca ceva,cum sa ii conving ca acest stil de viata le distrgue sanatatea.mama acasa la ora 16:00 si mananca apoi seara la 21:30 se aseaza la tv si mananca ciocolata sau pufuleti laughing si fiind destul de mica de inaltime se vede ca s-a ingrasat.adica mi se plange mie ca s-a ingrasat dar ea nu face nimic ca sa slabeasca.iar tata ,chiar daca este un tip mai inalt si solid ,s-a ingrasat si el f mult si imi fac griji pentru sanatatea lui pentru ca are un colesterol destul de ridicat.pleaca dimineata si vine seara la 18-19 si mananca mereu seara,toata ziua nu mananca nimic ca zice ca nu are timp.si seara mananca ori 3 oua prajite ori isi face cartofi prajiti ori un sendvis maree su multa paine si mult salam .in acest caz,ma simt de para eu as fi parintele responsabil pentru sanatatea lor.mereu se contrazic pe aceasta tema si nu fac nimic sa isi schimbe programul.se vor imbolavii daca mai continua asa.ce sa fac ?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Mairead a răspuns:

Sanatatea ta si fizicul normal,amandoua sunt importante. vorbeste cu mama ta si zii sa gateasca mai putin. pune-te pe salate,supe,exclus dulciuri, sucuri, mai putina paine.si cateva abdomene nu strica

| Vasybulan a răspuns:

Pai incearca sa le explici ce efecte devastatoare au aceste mese intarziate si acel aport mare de calorii asupra lor. Iar despre tine...pai da si tu o poza sa te veden ca sa neputem lamuri(exclus celor care le place sa isi bata joc)
big grin

| Andr3 explică (pentru Vasybulan):

Ce este de lamurit? vreo cateva solutii prin care sa pot da jos cam un kg...

| LaLaLaLoveAlex a răspuns:

Pai tu, dimineata fa 10 abdomene si seara 10, pentru inceput.Nu mai manca dupa ora 6. Pana in ora 6, incearca sa ai 3 mese consistente, dar dupa 6 -pauza! Si, daca poti, fara paine! Stiu, e greu. Eu nu pot sa renunt la painica! Dar in 2 saptamani, cu cateva abdomene si mese pana in ora 6 am slabit 5 kigograme, exact cat aveam nevoie. Bafta multa. Spune-le asta si alor tai. Vrei sa devina obezi? Fa ceva!