| Chiriac_Andrei_1995 a întrebat:

as vrea sa stiu se intampla ceva daca iau proteine? (sunt niste prafuri care le faci cu apa apoi le bei ...nu stiu cum se cheama mai exact) as vrea sa stiu ce efecte ar avea? spre ex: as creste in masa musculara, m-as ingrasa. ce anume s-ar intampla? dau FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| HaLkPiGodZZiLaMD a răspuns:

Pai acesteproteine sunt folosite de oamenii ce merg la sala,,,, iar apoi ies pe scene si se intrec cine a crescut mai bine in muschi.Deci daca vrei sa cresti in masa musculara mergi la sala si consumi aceste proteine in decurs de 6luni poti observa cum adaugi la vreo 4-7 kg de muschi, ele se mai prescriu si la persoanele foarte slabe fiindca daca le consumi si nu mergi la sala te vei ingrasa.Intr-un mod mai scurt iti pot spune ca e aceeeasi mincare pe care o maninci in fiecare zi doar ca orientata spre cresterea masei musculare, a fost facuta fiindca oamenii ce umbla la sala maninca mult si deseori se intampla ca mincarea pe care trebuie sa o consume e prea voluminoasa de aceea mai bine bei un suc cu aceste proteine si juma de kg de hrisca decit 4kg de hrisca.

| Cosmin86 a răspuns (pentru HaLkPiGodZZiLaMD):

1. Proteinele NU ingrasa ( oamenilor slabi li se recomanda CARBOHIDRATI si vitamine in special )

2. prafurile alea se numesc SUPLIMENTE cu proteine. Proteina propriu-zisa se gaseste in mancare ( carne, branza, oua, etc.).

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Primul efect va fi: cresterea buzunarului cuiva.
Proteine poti lua consumand carne rosie fara grasime, cat mai multa. Costa mai putin si n-are efecte secundare necunoscute.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Bula):

De ce neaparat rosie? Si carnea alba are la fel de multa proteina.

| Violleta2022 a răspuns:

Proteina creste masa musculara si scade grasimea.
Indicat pentru varsta ta ar fi sa iei proteina animala precum: carnea de toate felurile.
Proteina sintetica (adica praful din comert) este indicata dupa o anumita varsta, fiind mult prea puternica pentru un corp atatde fraged ca al tau.
dar, manaca zilnic carne la fiecare masa. Elimina din alimentatie cerealele (painea, pastele), dulciurile si sucurile si mananca sanatos, 1 bucata de carne cat palma ta de mare plus tot cat palma, portia de vegetale. Din vegetale sunt excluse: cartofii, mazarea si fasolea.

| Celcareajuta a răspuns:

Daca faci sala creste masa musculara, daca nu te ingrasi. E scumput sa iei proteine, adica un regim corect te arunca la vreo 300 de lei minimum lunar. (pe langa alte nebunii pe care le mai poti lua ca adjuvanti) Iar sa iei in masura incompleta nu merita, adica daca vrei sa investesti trebuie sa lucrezi cu cap. (iei X proteine lunar si cresti) nu iti ajung banii de X nu lua jumatate ca nu faci mare lucru, mai asteapta

| Aanndrreeii a răspuns:

Dacă iei proteine și faci sala crește și masa musculara. Dacă nu faci sala este posibil sa te îngrași (depinde de metabolism)... desigur pe lângă proteine ar mai trebui sa adaugi și niște carbohidrați, creatina...