| seby97 a întrebat:

As vrea sa va cer parerea. Este normal ca la 14 ani sa am 1.86 inaltime?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pcris a răspuns:

Si eu si fiul meu aveam la fel. Depinde de zestrea ta ereditara. fiul meu avea 1.92 la 15 si acum are 1.96 la 17 ani jumate. Ca baiat mai poti creste probabil 5-10 cm.
Http://www.calculator.net/......lator.html vezi aici inaltimea aproximativa la care poti ajunge.

| Sandrix a răspuns (pentru pcris):

Mama ce inalt e! laughing Cred ca va ajunge la 2 m, nu crezi? big grin

| pcris a răspuns (pentru Sandrix):

Dupa graficul ala probabil la 1, 98m.winking

12 răspunsuri:
| Adrianetc a răspuns:

Acum a devenit ceva normal. insa daca aveai inaltimea asta acum 15-20 de ani. erai privit altcumva. alimentatia (proasta) ne-a modificat corpul in sensul negativ cred eu. suntem mai slabi si mai vulnerabili dar mai inalti. am unu in clasa are 16 ani si are 1.93/ cm

| ir3al a răspuns:

laughing mie mi se pare normal si dragutt

| MariaMrr a răspuns:

Hm..nu stiu ce sa zic.eu la 11 ani aveam 1, 63hee hee eu zic ca datongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, fiecare se dezvolta in felul lui.

| DirectDinBerceni92 a răspuns:

La 18 ani o sa ai 2 metri si 20 cm si o sa fi numai bun de wrestlingbig grin.
Mi se pare ca esti mult prea inalt pentru varsta ta...

| mihaitaLGP a răspuns:

Nu este nimic anormal, dar este o inaltime impresionanta pentru varsta ta.

Daca vrei sa mai stopezi aceasta crestere, incearca sa te apuci de culturism.

| SmokeyEye a răspuns:

E ok, daca te opresti din crescut curand... Altfel se vor uita oamenii la tine ca la statuia libertatii si va trebui sa te apleci cand intrii undeva, te vei lovi des la cap de tocurile usilor. O sa suferi si de rahitism, probabil.

| dydydeea a răspuns:

OAU! OAU! OAU! 1.86 M? ESTI Cam inalt! poate ca ai mostenit inaltimea asta de la parinti! Da, eu cred ca este normal pentru ca daca nu erai acum asa inalt pana la 18 ani tot la fel de inalt cresteai...si asta ar insemna ca nu o sa te mai inalti si eu am 14 ani si am 1.66m...dar nu sunt foarte inalta

| 1DPinkpOint a răspuns:

Pai.daca ai parinti foarte inalti, da[oarecum.]. ai putea sa o folosesti in avantajul tau..la anumite sporturi de ex handbal /baschet :d

| xXPowerXx a răspuns:

Siner Nu :d