| elgoog a întrebat:

Salut TPU, cand eram ceva mai mic, pe la 14/15 ani, puteam sa fug si 10 ore si nu transpiram deloc, la modul 0. Sa nu mai zic de faptul ca aveam foarte multa energie pentru ca faceam si fotbal. Treaba este ca m-am mutat in Franta de vreo 5/6 ani si primii 3/4 ani am lasat miscarea si m-am ingrasat vreo 20 kg, intre timp m-am apucat de sala, am slabit la loc, merg la sala de 5 ori pe saptamana, mananc foarte ok si nu inteleg de ce totusi nu am conditia fizica de altadata, orice as incerca, obosesc usor la alergat mai rapid si nu inteleg de ce, mai ales ca am facut foarte mult cardio la sala cand am slabit, acum m-am pus mai mult pe greutati. Si ca tot ziceam de transpirat, dupa ce m-am ingrasat am inceput sa transpir din orice, chiar si acum cand am slabit, uneori doar stau si transpir, din fericire stiu ce este dusul si e totul ok laughing, dar e un stres pur si simplu. Oare chiar e nevoie de atata timp ca sa-mi revin ca ''pe vremuri''?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Cand erai mai mic erai mai fit, ca toata ziua alergai si te jucai cu copii. Dupa ce te-ai mutat in Franta ai devenit sedentar te-ai ingrasat 20kg si ai devenit supraponderal.
Devenind suparponderal corpul primeste niste erori, apar conditii propice diabetului, creste insulina, inima se infasoara in grasime, ficatul de asemenea... si chiar daca slabesti fortat, tot nu are cum sa ajunga perfect in scurt timp ci numai dupa cativa ani de mancare foarte sanatoasa si sport regulat.
Atentie la somnuld e noapte, ca ala este vital pentru refacerea corpului.
Orele pe care trebuie musai sa le dorimim sunt de la ora 22 nu dupa miezul noptii, fiindca 2 hormoni vitali creierului si organelor interne nu se mai produc (serotonina si melatonina). Producerea lor se face numai cand dormim intre orele 22 si 2 dimineata.

1 răspuns:
| doctorandus a răspuns:

Madrid e mai la Vest decat Londra, dar are fus orar central-european. Asta e o conventie. A doua conventie este ora de vara. Deci afirmatia cu culcarea depinde de doua conventii subiective.

Dap, Mardid 22 iunie 2022, ora 22:00, Soarele a apus de 12 minute.

Deci afirmatia "culcarea obligatorie la ora 10 seara fiindca numai cand dormim intre 10 si 2 noaptea, se produc cei doi hormoni vitali creierului: serotonina si melatonina" n-are nimic obiectiv in ea, dar absolut nimic. Nu e doar o afirmatie bizara, ci e afirmatia unei persoane care nu reflecteaza la ce afirma. Sau, cum se mai spune, vorbeste gura fara ea.