| KaryC01d a întrebat:

Cu doua luni in urma am fumat pentru prima oara in viata mea(doar 3 fumuri) si mi-a placut. Peste o luna iarasi am fumat una. Aveam o dorinta `mica` de a mai incerca. Apoi iarasi peste o luna am fumat doar ca de acum mai multe. (3-4 mi se pare, eram sub influenta alcoolului). Ceea ce ma ingrozeste e ca acum ca m-am trezit si am o dorinta extraordinar de mare de a mai fuma, dar eu nu vreau asta. Cum sa renunt la dorinta asta? Am uitat sa mentionez ca am doar 15 ani de 3 zile si ca sunt fata. Vreau pe viitor copii sanatosi, si de aceea vreau sa renunt la dorinta asta. Nu vreau sa ajung la dependenta. Ajungi la dependenta daca fumezi o tigara sau doua pe luna?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Aparent ajungi dependenta... tu esti cel mai bun exemplu

5 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Hey! ツ
Eu nu sunt fumator, nici nu am fost si nici nu voi fi... insa cunosc multe persoane care fumeaza foarte mult.

Daca te poti abtine atat de mult timp atunci mai bine nu mai fumezi deloc.
Atunci cand iti vine sa fumezi mesteca guma sau pur si simplu ia-ti la tine bomboane mentolate.
Acestea te ajuta ca sa te distragi oarecum de la gandul ca "ai nevoie de tigari". Nu ai nevoie, nu iti fac niciun bine... Nu fuma deloc daca poti sa te abtii atat de mult, pe bune, de fiecare data cand fumezi ti se face "pofta" si vrei sa fumezi tot mai mult.
Ramai asa cum esti, fumeaza rar sau chiar deloc. Daca te poti abtine asa la nesfarsit atunci este bine, inseamna ca ai o vointa de fier...
Poti sa ajungi la dependenta, daca fumezi o tigara o sa vrei tot mai multe si tot asa, ar trebui sa-ti dai seama de faptul ca provoaca dependenta numai din faptul ca si acum ai vrea sa fumezi.
Abtine-te si nu mai fuma deloc. Daca fumezi 1 data pe luna atunci mai mult o sa te chinui intrucat in fiecare luna o sa vrei sa fumezi si o sa incerci sa te abtii.
Este treaba ta...
Bafta! ✌

| Kenya a răspuns:

Impuneti! Gandeste-te la cat rau poate sa iti faca!

| rousz a răspuns:

Hei! asta depinde doar de tine daca vei ajunge sau nu sa fi dependenta de ele, totul tine de vointa ta!

| CocaColaRO a răspuns:

Buna Kary. Si eu sunt fumator si am 14 ani, insa si eu fac la fel ca tine. Eu fumez o tigara la 3-4 saptamani si nu sunt dependent, pot sa ma las oricand vreau. Problema este ca trebuie sa le lasi, nu mai cumpara, incearca sa te controlezi, totusi, poti sa nu te duci la magazin sa cumperi. Daca iti place totusi sa fumezi, fumeaza o tigara la 1-2 luni si nu vei fi dependenta. Totusi. sper ca ai un motiv intemeiat ca fumezi.

Numai bine draga mea :* happy

| KaryC01d explică (pentru CocaColaRO):

Eu nu le cumpar, cand ies cu prietenii (si asta e destul de des), doar atunci. Si in plus acum prietenii cu care am fost imi spun ca am ajuns sa fumez 7-8 tigari, asta doar intr-o singura zi. Cred ca de la atat de multe a aparut si dorinta asta. Si ce motiv? Pursisimplu din placere.