| alex123andru123 a întrebat:

Cum pot sa scap si eu de rosu in obraji? am rosu in obraji mai tot timpu nu doar cand am emotii sau depun efort. Daca se poate fara fond de ten. FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Din pacate,nu prea poti! Poate ai si tenul mai deschis la culoare si din aceasta cauza,se observa roseata mai bine.
Iarna,este si mai problematic,din cauza frigului capilarele sanguine au de suferit,pot aparea si niste vinisoare rosii pe fata,pe obraji, barbie, nas. Pielea fiind mai sensibila, trebuie protejata atat iarna cat si vara, impotriva razelor solare.Trebuiesc evitate produsele condimentate,piperul,ardeiul iute, mezelurile, grasimile, bauturile carbo-gazoase, in final cam tot ce contine E-uri.

5 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Nu prea ai ce face. Daca "rosesti" repede inseamna ca ai venele la suprafata pielii. Este posibil, cu timpul ca aceasta problema sa se amelioreze. Insa nu prea ai ce sa faci ca sa o remediezi.

| Andreyok a răspuns:

Nu prea ai ce face. Asa esti tu construit genetic.

| JohnnyWylde a răspuns (pentru Andreyok):

Ah genetica asta...

| gabriela15gabigaby a răspuns:

Cred ca cel mai bine e sa hidratezi tenul. Poti folosi si o masca de castraveti, are un efect tonic foarte bun. Am si eu aceasta problema, dar nu e ceva grav, persoanele rosii in obraji sunt mai pline de viata si mai imune la boli happy Sper ca te-am ajutat ^_^ :3

| KeriB a răspuns:

Hey aceiasi problema am avut-o si eu in trecut! Incearca vitamina A! :*