| Vladi4ok a întrebat:

Cum sa scap de depresie! Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Vladutule, tu nu ai depresie! ---mai degraba te plictisesti atunci cand familia ta este plecata de acasa.Iti sugerez sa citesti o carte buna ca de pilda "Peripetiile bravului soldat Svejk"---nu o sa mai fi trist iar timpul va trece fara sa simti ca te copleseste. Cartea o poti lectura de aici:
http://www.scribd.com/......-in-mondia

| fabiola a răspuns:

Sa-ti faci o prietena cu care sa poti discuta orice, sa pleci intr-o vacanta la munte, sa consumi fructe si legume de sezon(eventual niste vitamine bune), sa asculti muzica care-ti place, sa te plimbi cu bicicleta....intr-un cuvant sa lupti cu tine! Considera depresia o boala a lasilor si sa vezi ca vei fi cel mai bun medic al tau!

| mikilaina a răspuns:

Http://www.topexperti.ro/......centi_1001

Pentru a scapa de depresie, trebuie mai intai sa cunosti si sa elimini cauzele care declanseaza depresia.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Sa lasi deoparte gendurile negative care-ti creeaza disconfort, sa te inconjori numai de persoane cu care ai ce comunica (evită prietenii falsi, laudaroșii, parșivii -mai bine să fii singur, decat in compania lor!); Du-te in oras, inconjoara-te de lucruri frumoase, schimba-ti garderoba (sau macar adu ceva nou in interiorul ei), schimbă frizura, toate astea te fac sa te simti alt om.
Dacă ai primit note proaste la scoala, nu te intrista, asta e scoala, astea sunt amintirile, care raman undeva in trecut. Totul se depaseste, totul se uită. Vin amintiri noi, bucurii noi...Trecutul e trecut. In curand o sa iei vacantă...Tu esti trist si depresiv, ori din cauza rezultatelor scolare, ori din cauza prietenilor prea "amabili". Nu mai pune la suflet toate rautatile, in majoritate oamenii sunt ticalosi. Trebuie sa le rezisti, iar daca n-ai putere, trebuie sa-i eviti.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Paiii cand esti suparat iesi in oras. la suc, in parc, asculta muzica, distreaza-te. Important este sa fi cu persoana care te face sa te simti bine.

Succes si be happy! happy

| Gogu06 a răspuns:

Iesi afara comunica cu lumea.

| elenuyzy a răspuns:

Cred ca trebuie sa te "obligi" sa gandesti pozitiv, sa vezi doar lucrurile bune in viata, partea plina a paharului.

Răspuns utilizator avertizat
| Aввÿ a răspuns:

Ai probleme cu depresia... nu este bine. Ar trebui sa fi mai sociabila sa incerci sa te implici in anumite lucruri cu prietenii. Incearca sa discuri cu familia, sau prietena ta cea mai buna sau chiar cu iubitul tau poate rezolvati ceva sau te ajuta cu cevawinking