| Noctis a întrebat:

De cand eram foarte mic simteam un tiuit in urechi (tiuitul pare ca se aude mai mult in cap decat in urechi dar...).
Nu m-a deranjat, era ca si cum ar fi ceva extrem de normal, dormeam foarte bine, etc. Acum doua zile, stand in pat asteptand sa ma ia somnul, nu stiu cum m-am gandit la tiuit si dintr-o data a devenit enervant. A fost ca in desenele alea animate cand cineva alearga in aer si nu cada pana ce nu se uita in jos. Probleme cu auzul nu am, mai cant din cand in cand la chitara si chiar si acum cand tiuitul e mai "prezent" decat inainte pot auzi noaptea cele mai mici sunete. Nu cred ca e ceva serios din moment ce am tiuitul inca de cand eram foarte mic. Si inainte mai aveam nopti cand sesizam tiuitul si parea pentru cateva momente insuportabil deci nu s-a schimbat in intensitate. Problema e ca acum ma gandesc la el aproape non-stop. Am citit cum ca ar fi incurabil, dar macar daca aveti vreo idee despre cum as putea sa fac sa fie ca inainte, sa nu mai fiu atent la el. Apropo....si tata are aceeasi problema dar el a lucrat in fabrica si a fost supus la zgomot. Eu nici muzica la casti nu prea ascult, doar foarte rar. Am 19 ani by the way.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o afectiune psihica. daca vrei sa afli mai mult, daca e daunator si daca se trateaza, poti intreba un medic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
mergi la un control medical la un medic orl pentru a vedea daca nu te confrunti cu probleme la urechi.
O zi buna.

| AbcAbvc a răspuns:

Buna... Nu e o afectiune psihica! Tiuitul acesta despre care vorbesti in mare masura toti il avem. Insa "problema" devine problema atunci cand tiuitul acela devine atat de enrvant incat devine de-a dreptul un gand intrus care interfereaza cu activitatea zilnica. Si atunci se recomanda psihoterapia care te va invata sa traiesti cu acest tiuit fara sa devii afectat din aceasta cauza. Concluzia: daca devine din ce in ce mai enervant acel tiuit poti discuta cu un psihoterapeut. Sanatate multa!