| lolita147 a întrebat:

De cateva zile am o problema foarte enervanta... Tusesc si tusesc, nu expectorez nimic. De altfel, e o tuse insistenta si seaca. Luni si miercuri dau examen la romana si matematica pentru clasa a 8-a, si nu-mi pot permite sa fiu bolnava acum! Am baut tot felul de ceaiuri cu miere, am facut gargara cu sare si am facut inhalatii cu aburi. Vazand ca nu merge cu metode "babesti", am mers la doctor si mi s-a prescris sa iau Aerius, cate o pastila pe zi, timp de 7 zile. Deasemenea, iau un sirop numit Paxeladine.
Se pare ca nimic nu ma ajuta, si tusea tot la fel ramane, oricat de multe medicamente as lua. O am de vreo 2-3 zile.
Va rog ajutati-ma: ce fel de pastile/remedii stiti pentru tuse seaca si persistenta? Macar ceva s-o mai amelioreze, nu pot merge la examen tusing in continuu!
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LifeIsBeautiful12 a răspuns:

Tusea de obicei dureaza cam o saptamana pana se elimina mucusul de pe trahee. Ia acel sirop in continuare si acele pastile si o sa vezi ca iti va trece pana la examen. Pana atunci nu te mai forta sa tusesti, nu bea nimic rece si bea multe ceaiuri fierbinti cu lamaie. Din remedii naturiste iti recomand siropul de brad care chiar da rezultate insa nu stiu daca gasesti sa cumperi, mai degraba sa faci tu. Si am auzit si ca laptele cald indulcit cu miere de albine inainte de culcare ajuta, la fel si ceaiul de ghimbir.

| Arthiom a răspuns (pentru LifeIsBeautiful12):

De partea cu siropul de brad sau muguri de pin stiu si eu, il gasesc in farmacii, daca nu la plafar si chiar este foarte bun, totusi, cum adica sa il prepare el? Se poate asta?

| LifeIsBeautiful12 a răspuns (pentru Arthiom):

Da,bineinteles ca se poate prepara si acasa..Eu fac de mult timp si chiar este eficient.