| SilentDark a întrebat:

De ceva timp practic culturism si am consumat doza zilnica de proteine doar din mancare insa mancam foarte multe mese pe zi, iar uneori nu apucam sa consum exact cantitatea necesara si m-am gandit sa mai scad numarul meselor, completand sursa de proteine cu Spirulina pudra, deoarece proteinele din zer sunt destul de scumpe, si nu am nevoie de o cantitate chiar asa de mare.
In plus am auzit ca spirulina continesi alti nutrienti precum vitamine, fier, calciu etc.
Problema este ca am vazut ca cantitatea de spirulina consumata zilnic este de 10-15g, iar eu ma gandesc sa consum undeva la 30-40g pe zi. E ok sau poate dauna intr-un fel?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Din cate am citit si eu e buna,nu sau facut studi incat sa pot afirma ceva,parerea mea avem destule proteine nu asta e problema si lipsa sportului intens, adaptarea organismului la acelasi excertiti, din cate am vazt eu majoritatea nu fac sport la sala stau se uita dupa fete, barfesc sau fac niste excertiti usoare sau se vor vandame si alti le pacalesc sa bage suplimente otravauri pentru organism, nu pierdem atat de multe proteine incat sa avem nevoie de suplimente, parerea mea o dieta normala/sanatoasa poate face minuni

| Scîrlat_Mădălina_1992 a răspuns:

Buna! Poți încerca să iei Spirulina de pe www.biosunline.ro. Găsești acolo și toate informațiile de care ai nevoie. Aici, mai exact: https://www.biosunline.ro/......fiere.html