| lucianmihai10 a întrebat:

Salut TPU, de un an și ceva ma confrunt cu o problema și anume constipația. O constipație mai ciudata adică pe WC de la bloc sunt mai mereu constipat, iar când merg la țara la WC din curte nu sunt constipat(acel wc de stai in ciuci). Sincer nu știu ce sa mai fac sa scap de constipația asta, pe fiecare zi merg la toaleta și elimin cât de cât…Iar acum recent m-am balonat, am gaze, râgăi. Țin sa menționez ca am mâncat usturoi și cred ca de la asta. Un sfat va rog sa ma ajute sa scap de constipație.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu WC-ul te constipa, ci hrana mancata cand stai la bloc si hrana mult mai sanataosa pe care o mananci cand mergi la tara.
Usturoiul NU constipa, dar harna uscata si lipsita de legume da.
Gazele sunt date de la amestecul incorect de alimehnte cu fructe sau de la macare precum: varza, cartofi si fasole.