| Legend123 a întrebat:

deci eu am 16 ani si de la varsta de 8-9 ani am fost depistat cu psoriazis (stiti voi ce inseamna. o boala de piele care apare din factori de stres pe genunchi coate si scalp). insa eu de cand am fost depistat cu aceasta boala nu am prea avut deloc. doar acum 2 ani pe genunchiul drept (am dat cu unguent si s-a vindecat) si cand eram mic. acum nu am mai deloc doar un punctulet mic pe genunchi care a disparut si as vrea sa intreb daca aceasta boala de piele poate sa mai apara sau sa se agraveze. eu pana acum nu am avut probleme cu ea. ce-i drept nu prea m-a interesat de ea dar acum mi-am amintit ca o am si voiam sa intreb daca se poate agrava. adica daca de aproximativ 8-9 ani nu am avut aproape nicio problema cu ea pot avea mai tarziu? thinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pitikaaa a răspuns:

Buna! Si iubitul meu are psoriazis, insa la el este destul de extins, deoarece nu a gasit pana recent un tratament care sa functioneze. Acum ii trece incet incet, insa daca recidiveaza boala sau nu depinde de la pacient la pacient. Este posibil ca aceasta boala sa treaca de la sine si sa nu reapara, insa este posibil sa nu treaca niciodata de tot, in sensul ca s-ar putea sa iti mai apara cate o pata din cand in cand, care trebuie tratata imediat cu unguente sau ce folosesti tu, ca sa nu se extinda. Succes si multa sanatate!

| Legend123 explică (pentru pitikaaa):

Pe iubitul tau il afecteaza aceasta boala? adica pe mine cel putin nu m-a afecatat cu nimic pana acum si sper sa nu ma afecteze deoarece mie nu prea mi-a aparut (doar cate putin) insa la el ai spus ca e mai grav? il afecteaza? pe tine te deranjeaza? tongue

| pitikaaa a răspuns (pentru Legend123):

Da, il afecteaza, deoarece dupa cum ti-am spus ii este extinsa, de la genunchi in jos are pe tot piciorul si ii sunt destul de mari. Vara nu poate iesi afara in pantaloni scurti pentru ca ii este rusine, nu poate merge la piscine etc. La un moment dat si-a pierdut speranta ca ii va trece pentru ca nici un tratament nu a dat rezultate insa acum se imbunatateste situatia. Dar asta nu inseamna ca si la tine va fi la fel, dupa cum am spus, situatia difera de la pacient la pacient. Pe mine perosnal nu ma deranjeaza deloc boala iubitului meu, suntem impreuna de peste un an si il iubesc asa cum este.

| Legend123 explică (pentru pitikaaa):

El a avut mereu mai grava aceasta boala? el cati ani are si de la ce varsta a descoperit-o?

| pitikaaa a răspuns (pentru Legend123):

Are 21 de ani acum, boala i-a aparut la 18 ani. La inceput nu a fost asa de grava, dar i s-a agravat pe parcurs.

| Legend123 explică (pentru pitikaaa):

Am inteles. daca la el in 3 ani s-a agravat asa de rau si la mine in 9 ani nu s-a agravat deloc inseamna ca poate la mine a stationat si am o forma mai usoara. oricum mersi de raspunsuri. bafta in continuare si sanatate (respect pentru tine ca esti langa el )

| pitikaaa a răspuns (pentru Legend123):

Cu mare drag! multumesc, iti doresc si eu multa sanatate