| LightshotPumnalXZXZ a întrebat:

Salut TPU! Eu am probleme cu somnul, iar de 2 luni ma simt ciudat, nu mai pot sa rad, nu mai pot sa fac nimic. Eu sufar de probleme psihice de mai multi ani, inca din copilarie. De la varsta de 6 ani mi se intamplau primele insomnii si sunt hiperactiv, cateodata mi se face somn greu si nu simt prea multa nevoie de a adormi cateodata. Sunt intr-o panica continua si ani dupa ani am vorbit de unul singur repetand fraze obsesiv cu conținut legate de chestii sexuale, omoruri si multe alte lucruru de neimaginat. Am stat si internat la spitalul de psihiatrie de vreo 2 ori, am avut si probleme cu politia la viata mea din cauza problemelor mele. Cand vreau sa ma opresc, sa ma linistesc pur si simplu nu pot. Aveam obsesii cate 20 de ore si vorbeam singur cate 10 ore. Ma culc cateodata la 5 dimineata si ma trezesc la 8-9, alteori ma culc la 10 si ma trezesc la 3-4. Si alteori ma culc la 10 ma trezesc la 6 jumate-7 cand dorm mai bine. M-am simtit mereu in agonie. Desi dormeam si imi aduceam aminte vise, cred ca nu am dormit cateodata, desi eu de fapt am dormit, imi aduc aminte ca am fost inconstient si ca a trecut 1 secunda 2 si apoi a venit ziua. Mereu am fost agresiv, in multe locuri am fost dat afara, izolat, foarte greu puteam sa imi fac prieteni, oricat de linistit incercam sa fiu, tot oamenii aveau ceva cu mine, ma luau de handicapat, avand grija la ce vorbesc. Am luat tratament psihiatric, iar in spital cand venise ora stingerii nu puteam dormi si am fost si sedat cu 2 pastile si nu am simtit vreun efect, eu singur am putut sa ma linistesc si am adormit. Am luat Astoret, Lorazepam, Olanzapina, Zoloft, Risperidona, Fevarin, Norodol, Prozac si inca vreo 2 cred. Din pacate niciuna nu a avut niciun efect, doar cand luam olanzapina, puteam dormi 15-16 ore neintrerupt, atunci cand mai linisteam. Am cautat si ajutor religios, am facut orice, insa cateodata am ameliorare, dar am perioade recurente. M-am confruntat cu un amalgam de probleme psihice de-a lungul timpului. Puteti sa ma ajutati cu vreun sfat, legat de cum sa fac sa dorm mai mult? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Incearca melatonina sau optisomn

| StoicAnalysis a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Baietasul a luat pastile care ne-ar face pe amandoi la un loc niste legume si tu vrei sa-i dai ca sfat sa ia pastile naturiste slabe? De alea cred ca poate lua si un pumn si tot nu o sa doarma.

| sierra1 a răspuns:

Eu cred că tu ne minți de ingheață apele!

https://www.tpu.ro/......avannd-in/

| LightshotPumnalXZXZ explică (pentru sierra1):

Eu nu mint pe nimeni, eu va scriu in ideea de a ma ajuta, daca ziceti ca va mint, avand in vedere ca ma confrunt cu problemele acestea de atata timp, nu ma ajutati cu nimic! Este adevarat ca am avut problema aia cu nota la purtare si voiam sa ma transfer, si de aceea am ramas reptent si am reusit sa promovez anul acesta. Deci, va rog frumos, fiti la obiect.

| sammie a răspuns (pentru sierra1):

Sti care e problema ta? Ca atunci cand nu stii sa dai un raspuns o bagi p-aia: " Eu cred că tu ne minți de ingheață apele! " Cu ce crezi ca ajuti oamenii sierro? Mai bine nu mai raspunde.

| Frank51 a răspuns:

Câți ani ai? Ai încercat să-ți găsești o pasiune care te relaxează?

| StoicAnalysis a răspuns:

Pastilele nu au nici un efect de lunga durata. Decat daca vrei sa devii leguma toata viata ta, dar gandurile tale tot la fel o sa ramana. Singura ta sansa, e sa te izolezi o perioada de lumea asta cotidiana si sa muncesti pamantul la o manastire izolata si ea.

Mergi la o manastire cea mai izolata posibil, vorbeste cu preotul de acolo ca vrei sa muncesti si sa participi la slujbe de dimineata pana seara tarziu, si fara sa ai asupra ta nici un dispozitiv, telefon, etc. Sa fi doar tu muncind in curtea manastirii de dimineata pana seara. Timp de maxim un an cam asa. Sa vezi ce liniste o sa ai dupa cateva luni de munca asidua si disciplina. De nu o sa mai ai timp nici de injuraturi obsesive si nici de insomnie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din pacate TPU nu prea te poate ajuta cu astfel de intrebari. Deja la tine este un caz grav, cel mai bine ar trebui sa consulti un medic, neaparat. Imi pare sincer rau prin ce treci si te compatimesc. Daca ai fost la psihiatreie sau la tot felul de doctori si nu au avut ce sa iti faca, desi multi vor rade de aceasta postare, iti sugerez sa cauti un exorcist. Nu conteaza din ce congregație face parte ( penticostal, babtist, ortodox, catolic, reformat) important este sa fie un pastor/preot, cu adevarat omu' lui Dumnezeu. Si la fel de important este sa vrei si tu sa fi salvat de catre Domnu' Isus Hristos. Ca sa iti faci o idee, ai putea cauta pe Youtube " father vincent lamphert". Acest preot desi este toba de carte si scoala, a ales sa devina preot si sa faca exorcizari. Omu' are peste 25 de ani de experiența in domeniu, vei vedea cat de simplu vorbeste la podcasturi despre oamenii pe care ia scapat de posesie demonica. Nu te cunosc absolut de loc, dar daca medicamentele si doctorii nu functioneaza, nu ai nimic de pierdut daca incerci si varianta asta. Ai grija de tine, si Domnul Isus sa te binecuvanteze.