| anonim_4396 a întrebat:

Eu cred ca am mai mult o problema psihica. Orice am in neregula la corp ma gandesc ca e cancer. De exemplu, azi am vazut la o masea un fel de punct negru care este un pic de tot adanc in masea. Cred ca este o carie. dar ma gandesc si la cancer. sau picioarele. le am crapate si calcaiele, dar si restul talpii, si iar ma gandesc la cancer de piele... Ce pot face sa nu ma mai gandesc la asta? Si va rog frumos sa imi raspundeti si la faza cu maseaua si de ce sunt crapate talpile picioarelor...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Se cheama ipohondrie si da, este o problema psihica.
Trebuie sa-ti impui sa te mai gandesti la asa ceva!
Cariile le tratezi la stomatolog, este simplu, foarte usor si foarte ieftin, cand sunt doar un singur punct. Mai tarziu ajung sa afecteze pulpa su radacina dintelui, incepand sa doara maseaua, capul si chiar sa se umfle, aratand ca are deja puroi la radacina. Atunci interventia stomatologului este mare, necesita mai multe zile de tratament si poti chiar pierde dintele. cat despre bani, dai de vreo 10 ori mai mult.
Calcaiele crapate nu produc cancer!
Se rezolva si alea daca le pui intr-un lighean cu apa calda si bicarbonat de sodiu, se inmoaie si apoi le poti curata cu o piatra ponce sau cu o razuitoare metalica pentru calcaie. Dupa cupatare, le stergi bine si le pui nsite crema hidratanta.
In general, calcaiele crapate sunt provicate de incaltamintea neadecvata: slapi, sandale, papuci.

Hai sa-ti spun o metoda foarte simpla de cum sa-ti verifici sanatatea si corpul, care ar putea face cancer si cand ar putea face cancer.
Trebuie sa stii ca, cancerul se dezvolta cand organsimul tau are un PH negativ.
La farmacie se gasesc pachetele cu hartii de masurat PH-ul. Un PH normal are 7 si cu cat este mai alcalin corpul, cu atat PH-ul urca de la 7 pana la 14.
Daca PH-ul este intre 1 si 6, atunci corpul tau este acidic si permite cancerului sa apara si sa se dezvolte.
Aceste hartiute de PH sunt extrem de ieftine si tu poti sa-ti fac singura testul, dimineata, 2 picaturi de pipi puse intr-o lingura si hartiuta de Ph introdusa in ea. Se lasa 15 secunde si se scoate din pipi, apoi te uiti la culorile de pe pachetul cu hartiute sa vezi ce culoare ii corespunde si asa aflii ce PH ai.
Acum, ca sa-ti ridici PH-ul trebuie s amanaci mancaruri alcaline si sa bei bauturi alcaline.
Una din cele mai de succes bauturi alcaline recomandate de toti naturopatii este:
- simineata pe stomacul gol, un pahar de apa (la temperatura camerei) cu 1 lingurita de bicarbonat in ea si jumatte de lamaie stoarsa.
Unii mai beai apa calduta cu lamaie.
trebuie sa stii ca lamaia desii in mediul extern este foarte acida, cand ajunge in organismul nostru, devine alcalina.
Toata informatia asta o gasesti pe internet!
La fel gasesti si listele cu vegetale alcaline!

Uite aici un articol care te lamureste pe indelete:
https://viataverdeviu.ro/echilibrul-ph-importanta-pentru-organism

Deci, daca iti mentii corpul alcalin, nu poti avea cancer niciodata!

| ALGator a răspuns (pentru Violleta2022):

Deci e simplu, hidroxid de sodiu organic (verde) si gata cu cancerul. Numai cine nu vrea face cancer. Premiul Nobel asigurat.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Psihicul te poate conduce la imbolnavire, chiar si la cancer.
Iti recomand sa cauti urgent un psiholog.

| AFR81 a răspuns:

Stii, se zice ca de ce ti-e frica nu scapi. Bula are perfecta dreptate. Urmeaza-i sfatul.

| CuriousStuff a răspuns:

Daca toata lumea ar depista cancerul asa de usor nu ar fi o boala asa grava. Cancerul de obicei cand apare simti... Nu doar observi. Du-te la un pisholog. Si nu te mai gandi la prostii. Nici doctorii nu pot sa se uite la ceva si sa zica "E cancer!"

| ALGator a răspuns:

Depinde... Daca ai asta mai demult sau recent. De ce varsta ai.
Daca ai trecut prin vreo încercare mai grea in ultima vreme si care te-a tulburat.
Pare a fi o fobie care iti produce o angoasa (panică fara motiv).
Angoasele nu sunt periculoase dar nu sunt placute.
Mai poate contribui faptul că nu ai experienta in medicina.

Dacă ai probleme de prea multa vreme, nu trage concluzii.

| Nitunitu a răspuns:

Stai linistit. Se pare ca in perioade de stress puternic sau la o depresie fiecare organism si creier reactioneaza diferit.

Iti trebuie o iubita. Ea te-ar face sa uiti de toate prostiile astea. Depinde si ce varsta ai...

| BeeBia a răspuns:

Ai o fobie ( cancerofobie ). Maseaua se rezolva la dentist, iar talpile sunt crapate deoarece nu te hidratezi.