| anonim_4396 a întrebat:

Cred ca am o problema psihica. Mereu ma ingrijorez despre orice. Intr-adevar, am pielea mai ciudata un pic, dar ma tot ingrijorez despre cancer si nu stiu ce. Va zic toate probleme mele.
1.Am pielea de gaina pe picioare.
2. Am crapaturi pe talpile picioarelor (dar nu doar pe calcai )
3. Nu pot sa imi fac nevoia complet.Ma ridic de pe wc, si ma sterg pana maine..., nu pot sa o fac complet. Nu sunt constipat, pur si simplu nu pot.

Ce sa fac ca sa numai fiu ingrijorat? tin sa mentionez ca si tatal meu are la fel pielea. Dar faza cu nevoia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Faza cu nevoia se rezolva daca iei probiotice naturale, precum kefirul!
Dimineata pe stomacul gol, cu jumatate de ora inainte de pranz si seara inainte de culcare, se bea cate 1 pahar de 200ml de kefir, care regleaza tractul digestiv si populeaza stomacul si intestinele cu bacteii sanatoase care ajuta la digestie si la eliminarea corecta a resturilor alimentare.
Se bea 2 litri de apa, ca procesul sa fie facut corect, altfel risti ca constipatia sa devina cronica.

| CuriousStuff a răspuns:

1. Piele de gaina ca cea care se face atunci cand ti-e frig sau... zgarie cineva tabla cu unghiile? Si o ai tot timpul sau doar uneori?

2. Crapaturile din talpi probabil sunt din cauza ca pielea ta este prea uscata, poti sa te faci cu crema cateva zile si sa vezi daca isi mai revine.

3. Ai zis "ma sterg pana maine". Tu simti nevoia sa mai faci, si nu mai poti sau pur si simplu termini si nu reusesti sa te stergi complet. Pentru ca sunt doua chestii complet diferite. Constipat inseamna sa mergi la wc si oricat ai s-a sa nu poti face nimic, sau sa faci foarte putin, sa simti ca mai trebuie sa faci dar nu mai poti. Daca e problema doar cu stersul, stai linistit ca nu esti singurul. Iti recomand sa te speli dupa ce mergi la wc, rezolvi problema si esti mult mai curat.

| LecaSorin1688 a răspuns:

Mi se pare ca ai grave boli paihice