| lemonn3256 a întrebat:

eu cu doi prieteni ne-am jucat mai brutal, ne dădeam la picioare si acum ma doare putin amândouă picioarele, ne-am dat la mușchi, tibie, dar am putin tibia umflată, se poate intampla ceva?
Tin sa mentionez ca nu ma doare asa tare!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De-aia a plouat ieri.

| anonimg a răspuns:

Foloseste compresa cu apa rece: o carpa inmuiata in apa rece, storsa de apa si pusa peste umflatura.
Data viitoare cineva trebuie sa va pedepseasca pentru ca nu aveti voie sa va jucati in felul acesta. Nici sportivii nu se bat ca chiorii asa cum ati facut voi.
Data viitoare nu mai sta; refuza sa mai fii lovit. Suni la politie fara sa stai pe ganduri. Multi au murit in urma "glumelor" altora.
Poate sa te loveasca la cap, la tampla, poti sa te trezesti cu o lovitura in burta sau in piept si sa ramai fara aer. Deci poti sa ramai paralizat chiar in gluma.
Deci daca nu anunti politia vei fi vinovat.

| gabicoo a răspuns:

Data viitoare dați-vă cu ciomege în cap! Sunt seci! Deci nu o să vă doară!
laughing

| lemonn3256 explică (pentru gabicoo):

Man, pot păți ceva?

| gabicoo a răspuns (pentru lemonn3256):

Fă-ți masaj cu ceva. Spirt sau dacă ai prin casă Carmol!
La picioare mă refer!
Chestia cu ciomegele a fost în glumă!

Răspuns utilizator avertizat
| Alexandrionelu a răspuns:

... vai de picioare!

| lemonn3256 explică (pentru Alexandrionelu):

Pai eu am întrebat daca se pot face alte complicatii, se pot face?

| gabicoo a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Unde nu e cap...
laughing

| Alexandrionelu a răspuns (pentru lemonn3256):

99% că nu vei avea complicatii, dar pe viitor ar fi bine sa eviți astfel de "jocuri".
Te va durea o perioada, dar trece. Dacă vrei sa reduci durerea, poți sa cumperi un unguent de la farmacie, gen Bengay, fără prescripție medicală.

| lemonn3256 explică (pentru Alexandrionelu):

Man, de la lovituri, poti face cheaguri de sânge, din alea periculoase?

| Alexandrionelu a răspuns (pentru lemonn3256):

Da, dar asta se întâmplă în maxim 1% din cazuri. Am făcut 6 ani de sporturi de contact, în care eu și colegii mei am fost de multe ori în situații asemănătoare, dar nici unul nu a pățit nimic de la o lovitura la os. Ai avut noroc ca nu ți-ai paradit articulațiile (glezne și genunchi), care sunt mult mai sensibile.
Stai liniștit, ești tânăr și organismul tău se va reface complet!

| lemonn3256 explică (pentru Alexandrionelu):

Ma dor mai tare mușchii de la picior, sus, nu e sensibil acolo?
Se poate intampla ceva?

| lemonn3256 explică (pentru Alexandrionelu):

Am fost lovit si la glezne, se poate intampla ceva?
Mi e cam frica!

| Alexandrionelu a răspuns (pentru lemonn3256):

Loviturile la mușchi sunt dureroase, dar se vindeca cel mai repede. La glezne e mai complicat. Dacă te dor tare când mergi, ar fi indicat sa te consulte un doctor. Dacă nu, ai răbdare, ca te refaci.

| lemonn3256 explică (pentru Alexandrionelu):

Gleznele nu ma dor!
Dar am o vânătaie la genunchi, aseara nu o aveam, oare de ce a apărut?

| Alexandrionelu a răspuns (pentru lemonn3256):

Unele vânătăi nu apar imediat după contuzie, ci cu întârziere. Dacă nu te doare rotula când mergi, ești ok.