| Andreeaioan115 a întrebat:

Salut TPU,iarasi eu,daca mananc macoaroane si mananc jumate de portie, o data pe zi ma ingras?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi vine sa-i strang pe toti care au impus standarde tampite legate de aspectul fizic.

Nu esti grasa, nu ai de ce sa iti faci griji in privinta greutatii doar sa nu cazi in extrema si sa fi foarte slaba pentru ca si imunitatea ta o sa fie la pamant. Te ingrasi atunci cand depasesti caloriile zilnic, 1500-1800.

Răspuns Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Absolut orice mananci contine calorii. Medicul tau trebuie sa stabileasca cate calorii ai tu nevoie pe zi pentru dieta pe care ti-o propui, iar tu va trebui sa respecti numarul respectiv de calorii, avand grija sa mananci in fiecare zi cantitatea necesara de proteine, minerale, vitamine. Adica intai stabilesti pe baza tabelelor ce carne, lactate, fructe si legume mananci si apoi, in limita caloriilor ramase, poti manca orice.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu,ingrasarea este cand manci mai mult hai sa spun 1500 de calorii, tu ce inaltime ai /greutate?

| RAY a răspuns:

Te rog sa nu asculti de Gretta carbohidrati sunt esentiali organismului uman, aia e energia primara a organismului, manca si oua, cartofi fierti, orez etc ca din maracoane nu vad ce nutrienti aduce organismului tau, daca tot manci macar manca putin din toate

| Violleta2022 a răspuns:

Da, te ingrasi pentru ca sunt carbohidrati!
Cred ca ti-am mai spus in vreo alte 10 mesaje, ca NU ai voie carbohidrati, paine, fainoase, paste si tot ce se face din fainile de grau, secara, porumb, oraz, ovaz, orez.
la fel si dulciurile si zaharurile daca vrei sa slabetsi, uita de ele!

| minrest a răspuns:

Nicoleta, eu vad ca intrebi numai despre mancare si ingrasare. Nu prea e bine sa te preocupe asta atat de mult.

| Bălăceanu_Alexandra_1997 a răspuns:

In mare parte depinde de metabolism. Dar la o portie atat de mica, nu.