| Danyel129 a întrebat:

Ieri am prins curent iar astazi ma doare un dinte de sus din partea stanga. Simt ca incepe sa se umfle.Ce as putea sa fac sau sa iau ca sa imi treaca, in afara sa merg la dentist/medic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| George8916 a răspuns:

Daca se infecteaza iei ampicilina, daca doar te doare iei profenid de 100 mg.

| Danyel129 explică (pentru George8916):

Multumesc, am sa incerc.

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dintele ( mai exact, gingia ) NU se "umflă" ( inflamează ) de la curent!

Cel mai probabil, ai un ABCES dentar ( puroi la o masea/dinte ) şi NU-l poţi trata "acasă".
Cel mult, poţi să-ţi pui o compresă cu apă rece pe maxilar ( în exterior, pe faţă ) în zona unde este inflamaţia/abcesul.

TREBUIE să mergi la medicul stomatolog pentru a vedea care este motivul acelui abces : eventual, o să-ţi facă un drenaj ( ca să aibă pe unde se scurge puroiul ) şi o să-ţi prescrie un antibiotic adecvat!

Toate cele bune.

| blaablaablaaa a răspuns:

Salut, nu face nimic o sa iti treaca de la sine. Mie mi-a trecut in 2 zile.

| Danyel129 explică (pentru blaablaablaaa):

Nu cred ca va functiona. Am mai avut probleme cu dintii si cu puroi, iar daca las nu o sa treaca.

| dannyel86 a răspuns (pentru Danyel129):

Daca nu e infectie si doar e umflata zona, eu stiu ca poti folosi bicarbonat de sodiu (alimentar) pentru a se retrage umflatura. Procedura se realizeaza cu mainile perfect curate. Pui pe deget si aplici pe gingie, fara sa apesi, ci doar masand usor. Gustul nu e placut, dar merita sa incerci. La mine a avut efect.