| anonim_4396 a întrebat:

imi creste măseaua de minte, mi s-a umflat zona, nu pot sa înghit nu pot sa mestesc nu pot sa deschid gura, ma doare de nu stiu ce e cu mine, ce pastile recomandați?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Algocalmin fiolă.

| NanaTuna a răspuns:

Salut!
Cel mai important lucru este cum iti crste maseaua de minte. Daca este intr-o pozitie normala, fara sa stanjeneasca dintii de langa, alege in anti inflamator: Nurofen 400 capsule moi, algocalmin etc.
Avand in vedere ca ai spus ca gingia este inflamata, cel mai probabil ai o infectie si trebuie tratata cu antibiotic. Eu iti recomand Rovamycine, dar acest medicament nu se elibereaza fara reteta. Cel mai bine este sa mergi la dentist si sa o scoti, dar inainte de asta oricum probabil iti va recomanda un antibiotic pentru a scapa de abces (inflamatie).
Chiar in perioada asta ma confrunt si eu cu aceeasi problema, doar ca in cazul meu au aparut cateva complicatii: maseaua de minte creste oblic in dintele urmator; am facut infectie, am luat antibiotic, mi-a trecut, si saptamana viitoare sunt programata pentru extractie happy
Mult noroc! ^^

| FlowInCuvinte a răspuns:

Nici una. Este ceva perfect normal sa te doara 3-4 zile. Pe mine m-a durut o sapamana. Pastila poate incetini cresterea maselei sau o poate influenta intr-un mod negativ. Mie asa mi s-a spus cand am intrebat un medic.

| Ern a răspuns:

Eu ti-as recomanda Agocalmin sau Norofen, dar ar fi bine sa iti ei un gel special pentru a unge acolo am avut si eu se gaseste in farmacii.