| Lukasz a întrebat:

Ma doare rau in spate, e posibil de la statul cocosat, cand joc fotbal sau cand sar sau cand stau la pc ma doare, ar trebui sa merg la >medic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| AnaBejenaru a răspuns:

Întâi încearcă să îți corectezi postura,și efortul este un lucru care îți afectează spatele. Încearcă o saptămână două exerciții, le găsești pe google, pentru corectarea posturii și pentru dureri de spate, dacă durerile persistă, fugi la medic.

| Violleta2022 a răspuns:

Spatele nu ar avea de ce sa te doara cand joci fotbal sau mergi, dar cu siguranta te poate durea de la pozitiile fixe si incomode si tipul prea lung petrecut in fata PC-ului.

| untu a răspuns:

Iti recomand sa nu mai stai la calculator decat pentru 1-2 ore, nimic mai mult! Ai nevoie de odihna multa si sa stai intins si culcat pe pat! daca durerea persista, mergi la medicul de familie si apoi la spital pentru internare si tratament!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai intai corecteaza-ti postura. Nu este bine sa stai cocosat. Coloana se va obisnui asa, iar cand vei vrea sa stai mai drept ca sa zic asa vei avea dureri pentru ca spatele tau s-a obisnuit sa stea cocosat. Dar atunci cand te joci nu ar trebui sa te doara. Ai grija, daca durerea persista mai bine te duci la doctor. Nu strica un control

| AKARA0 a răspuns:

Cel mai probabil cocoseala, ți de poate strâmbă coloana și va trebui sa faci kinetoterapie că sa ți-o îndrepți. Nu mai sta cocoșat și fă sport in fiecare zi + un pod.

| Anonimacuprobleme a răspuns:

Posibil sa fie o intindere daca esti sportiv. Oricat de bine te-ai incalzi cel putin o data in viata vei face intindere. Poate persista de la cateva zile la cateva luni. Poti consulta un medic, acesta iti va spune concret daca este intindere sau alta complicatie. Multa sanatate!