| stef112 a întrebat:

Salut.tpu..nu stiu daca este buna categoria dar sa va spun ce problema am. nu stiu de ce cand vine cineva la mine si ne certam sau asa eu nu vreau sa arat ca mi-e frica mai tot timpul ma sperii daca ma cert cu cineva si incep sa tremur dar nu tare imi vine sa plang si ma inrosesc foarte tare la fata si nu stiu de ce ma sperii foarte tare si am atacuri de panica si incerc din rasputeri sa ma abtin dar nu pot. ca sa ma potolesc ar trebui sa plang jumatate de ora dar nu pot sa fiu puternic. de ce? de ce nu ma pot abtine? si de ce mi se intampla asta? va confruntati cu asemenea probleme?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| diavolitadulce a răspuns:

In functie de cum suntem crescuti as ane formam si caracterul. cei crescuti cu multa grija si care nu s-au confruntat cu chestii dure la viata lor sunt mai sensibili. asa eram si eu, daca imi spunea cineva ceva urat incepeam sa plang, dar hei fruntea sus. acum nu mai sunt cum eram. incearca sa faci in asa fel incat sa nu iti pese. cu timpul vei reusi. chiar daca ti se pare imposibil nu mai pune la suflet si incearca sa ironizezi cuvintele urate ale celorlalti. funda?

6 răspunsuri:
| diavolitadulce a răspuns:

Multumesc pentru funda :*

| dodicuta a răspuns:

Parerea mea ca teama nu se poate distruge, dar se poate transforma in altceva.De exemplu mie mi-e frica de paianjeni, cand ii vad tip, fug.Acum icerc ca aceasta fobie sa o transform intr-un interes.

| kamael a răspuns (pentru dodicuta):

In ce interesrolling on the floor)?

| kamael a răspuns:

Apuca-te de un sport de contact, iti intareste caracterul(si maxilaru)!

| hettfield a răspuns:

Teama e un sentiment normal, pana la o anumita limita.cel mai bun lucru de facut e sa ai o discutie cu parintii pe tema asta(crede-ma sunt mai intelegatori decat crezi)si sa frecventezi un psiholog.Alt sfat, e sa iti infrunti intotdeauna temerile, ba chiar sa cauti sa intri in situatiile de care iti este teama.Alta optiune, poti lua legatura cu un psiholog celebru la noi, Doctorul Cristian Andrei, intra pe site-ul lui, si roaga-l sa te ajute. uite-aici: http://drandrei.ro/....../index.php

| Caludya a răspuns:

Buna.Sa fiu sincera ceva din mai sus patesc si eu, ma inrosesc la fata.I se poate intampla oricui.Dar la tine e ceva mai mult dupa mine cred ca ar trebui sa consulti un doctor.E posibil sa te fi speriat de ceva in copilarie si sa fi ramas cu amintirea aceaa neplacuta si de fiecare data cand vorbesti/certi cu cineva faci aceste atacuri de panica.Asta e parerea mea.Am apropiati care se confruta cu aceiasi problema.