| anonim_4396 a întrebat:

port ochelari de vedere. Nu știu exact ce dioptrie, am uitat sincer dar trebuie sa îi port pana la 18 ani. Atunci când voi împlini 18 ani o sa văd mai bine fără ochelari? Mie mi se pare acum ca după un an de purtat ochelari văd mai rau decât la început ( fără ochelari, cu ochelari văd perfect )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat ai miopie o sa fie nevoie sa ii porti mai toata viata

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Atunci trebuie sa iti schimbi ochelarii.Asa am facut si eu si mi-a mers.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună, depinde foarte tare ce problemă ai la ochi. De aceea este indicat să mergi la un control oftalmologic periodic, o data pe an. Dacă spui că vezi mai rău fară ochelari, asta înseamnă că dioptria ta a crescut. Cel mai probabil medicul tău îți va indica o operație cu laser la 18 ani, ceea ce este o porcărie. La 18 ani, ochiul nu a ajuns la "maturitate", poti face operația iar peste 6 luni, să ai o creștere de dioptrie considerabilă si vei fi nevoit să te operezi din nou ( alti bani, alta distracție), operația cu un laser performant nu este deloc ieftină, plus că nici un medic sănătos la cap nu o recomandă la 18 ani ci undeva pe la 21-23. Cel mai bine mergi la un control oftalmologic, si întrebi acolo.

| DovleacTurbat a răspuns:

Pai cam asta fac ochelarii, distrug si mai tare vederea. Unde ai vazut tu vreun purtator de ochelari ca renunta la acestia dupa controlul anual sau la cat timp se face? Din contra isi schimba lentilele sau ma rog maresc/scad dioptriile care-s termenii corecti.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Notiunea de "proteza oftalmologica" iti este cunoscuta? cum dodoasca ma-si sa strice vederea, purtarea ochelarilor?

| anonim_4396 explică (pentru DovleacTurbat):

Dacă taceai filozof rămâneai!

| DovleacTurbat a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Arata-mi oameni care si-au recapatat vederea perfecta dupa purtarea ochelarilor. Posibil sa fi gresit termenii, insa ce am vrut sa zic e ca odata purtati ii vei purta pentru totdeauna. Niciun medic oftalmolog nu-ti zice asta ca si-ar pierde painea de la gura, cum la o banala raceala ti se recomanda 2 tipuri de pastile plus niste vitamine in loc de un tratament natural ca deh trebuie sa manance si gura producatorilorwinking vederea se poate imbunatati natural, faceti ce vreti, dar va mintiti singuri happy.

| suntserios a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Cea mai tampita teorie a cospiratiei pe care am azutio. Tu daca ai sa fii chior sa te chinui asa toata viata. Poate nu stii ce inseamna sa mergi pe strada si sa nu recunosti persoane la 10 metri de tine

| DovleacTurbat a răspuns (pentru suntserios):

Ce conspiratie ma prietene? Uite ce spun utilizatorii TPU posibil purtatori de ochelari : "Dacă spui că vezi mai rău fară ochelari, asta înseamnă că dioptria ta a crescut" -Rirri
"Dioptriile se pot schimba in timp. In bine (mai rar) si atunci nu mai ai nevoie de ochelari. Sau, mai rau, vederea sa slabeasca si sa ai nevoie de alti ochelari" -tril
"La fel, dacă dau ochelarii jos am impresia ca vad mai rău, nu-ti face griji, e perfect normal" -TFKatarina, cum dracu se face ca toti care poarta ochelari dupa un timp "au impresia" ca vad mai prost ca la inceput? Iti pun si tie aceeasi intrebare ca astuia de ma sus, de fapt nu o intrebare o argumentarea a ceea ce sustineti voi, aratati-mi persoane care si-au recapatat vederea perfecta dupa purtarea ochelarilor. Daca si cu internetul in fata faceti pe prostii e problema voastra. Mai nou in Deva e un "robotel" care iti face o operatie in maxim 1 minut si iti reduce dioptria la 0, mai bine apelati la asa ceva sau la calea naturala si anume exercitii oculare, repaus ocular, relaxarea ochilor, mancat sanatos, miscare decat ochelari, lentile etc.
P.S Ma piş pe " X a evaluat raspunsul tau ca nefolositor si tot tacâmul"

| suntserios a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Prietene, nu ochelarii iti strica ochii, ei te ajuta atunci cand diptriile iti cresc si nu mai vezi. Odata ce ai miopie aceasta se agraveaza pana la o anumita varsta pana cand se opreste si ramane constanta. Daca nu vrei sa fii orbete, porti ochelari.

Daca nu intelegi despre ce e vorba si nu esti purtatori de ochelari taci in spanacul ei de treaba ca nu stii ce spui.

| NoctisFive a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Eu mi-am recapatat vederea 100% dupa vreo 10 ani de purtat ochelari. Ai purtat vreodata ochelari? Daca nu ii porti iti cresc dioptriile mult mai repede. Am avut o colega care a avut dioptrii de -0, 25 si nu si-a purtat ochelarii, ajungand la -2.
Nu cred ca ai facut tu vreo facultate de oftalmologie, deci mai bine ar fi sa nu dai sfaturi eronate.
In plus, daca doctorii ar fi detinut acest,, secret" nu ar mai fi existat doctori cu ochelari.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru DovleacTurbat):

In privinta strabismului juvenil poti comenta?winking laughing laughing laughing

| WhatABeautifulDay a răspuns:

Fie ca porti sau nu ochelari, dioptriile tale se schimba in timp din cauza anumitor factori, In functie de ce problema oftalmologica ai, vederea ti se poate imbunatatii oarecum, prin purtarea ochelarilor, dar asta nu e obligatoriu. De cand port ochelari, merg la control odata la 6 luni si de fiecare data dioptriile mi-au crescut, si asta e normal, mergi la doctor si vezi daca s-a schimbat ceva ca sa iti dea alta prescriptie daca e necesar. Daca cu ochelari vezi bine nu inseamna ca nu ti s-au schimbat, o modificare de 0.25-0.50 s-ar putea sa fie inobservabila pentru tine, tu fiind obisnuit cu ochelarii.

| tril a răspuns:

Nu ti s-a recomandat sa faci control periodic? Dioptriile se pot schimba in timp. In bine (mai rar) si atunci nu mai ai nevoie de ochelari. Sau, mai rau, vederea sa slabeasca si sa ai nevoie de alti ochelari. Fa un control dupa un an de la prescriptie si vei vedea care e starea ochilor.

| TFKatarina a răspuns:

Salut!
Și eu port ochelari.
La 18 ani o sa poti face o operație la nivelul ochilor care Iti va "repara" problemele, dar în general problemele revin.
La fel, dacă dau ochelarii jos am impresia ca vad mai rău, nu-ti face griji, e perfect normal.
Numai bine! happy